تنظیم قرارداد برای ترخیص کالا

بررسی نمونه قرارداد ترخیص کالا

هر اقدام قانونی که در حوزه واردات کالا صورت می پذیرد، نیاز به قرارداد دارد. در این قرارداد به طور کامل ذکر می شود که کالای شما چه مشخصاتی داشته و روند ترخیص آن چگونه است. نکته حائز اهمیت در این رابطه این است که هر گونه مغایرتی که در این قرارداد با توجه به مشخصات کالای خریداری شده شما به چشم بخورد، باعث بهم خوردن روند ترخیص شده و هزینه های بسیاری را به بار خواهد آورد. بررسی نمونه قراردادهای  شرکت ترخیص کالا از گمرک، قبل از انجام این کار باعث می شود تا شما بازرگانان عزیز بتوانید به خوبی این قرارداد را نوشته و با توجه به آن، مراحل ترخیص را پیش بگیرید.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

مشخصات کلی قرارداد ترخیص کالا

تنظیم قرارداددر نمونه قرارداد ترخیص کالای وارداتی به طور کلی، 9 ماده ارائه می شود که عبارت اند از:

 • ماده نخست: طرفین قرارداد
 • ماده دو: موضوع قرارداد
 • ماده سه: کارمزد قرارداد ترخیص کالا
 • ماده چهار: مدت قرارداد ترخیص کالا
 • ماده پنج: شروط و تعهدات طرفین
 • ماده شش: تضامین قرارداد ترخیص کالا
 • ماده هفت: فورس ماژور و حوادث غیرقابل پیش بینی
 • ماده هشت: حل اختلاف
 • ماده نه: نسخ قرارداد ترخیص کالا

بررسی ۹ ماده

 • ماده نخست: طرفین قرارداد

در این ماده دو طرف حضور دارند که به ترتیب : الف) صاحب کالا / ب) ترخیص کار

 • تبصره:

نشانی هایی که در این بخش از قرار داد درج می شود، تماما بایستی نشانی های رسمی و قانونی باشند. در صورتی که این نشانی ها از سوی هر یک از طرفین قرارداد تغییر کرد، بایستی طی 72 ساعت به طرفین اعلام شود. در صورتی که نشانی در این بخش اشتباه وارد شود، غیرقابل اعتراض است و در صورتی که تغییری صورت نگیرد، کلیه مکاتبات به همان نشانی ارسال خواهند شد.

 • ماده دو: موضوع قرارداد

در نمونه قرارداد ترخیص کالا از گمرک بخشی دیگر به نام موضوع قرارداد را مشاهده می کنید. در این بخش تمامی اطلاعات مربوط به کالایی که قرار است ترخیص شود، ارائه می شود. معمولا این بخش از فرم قرارداد شرکت ترخیص کالا به شکل زیر نوشته می شود.

ترخیص کالا …………. تن …………………… صادراتی متعلق به ………………… توسط ترخیصکار از گمرک …………. مطابق قوانین جاری کشور به طوری که نیازی به انجام مراحل اداری توسط صاحب کالا نباشد، انجام می شود.

 • ماده سه: کارمزد قرارداد ترخیص کالا

در این بخش، هزینه ترخیص کالا مشخص می شود. معمولا اطلاعاتی که در این قسمت وارد می شود، به شرح زیر نوشته خواهند شد:

کارمزد ترخیص کالا به ازای هر تریلی ……….. زیال تعیین گردید.

صاحب کالا پس از این که کلیه مدارک مربوط به تحویل کالا مانند گواهی مبدا، برگ سبز و فرم صورت وضعیت را ارائه داد، مبلغ به صورت هفتگی پرداخت خواهد شد.

تبصره: هر هزینه ای که در جهت اجرای کامل موضوع  قرارداد لازم و ضروری باشد در مبالغ فوق‌الذکر ملحوظ گردیده و  ترخیص کار استحقاق دریافت مبلغ مازاد از هر قسم که باشد را نخواهد داشت.

 • ماده چهار: مدت قرارداد ترخیص کالا

مدت قرارداد ترخیص کالا از تاریخ انعقاد به مدت 6 ماه است.

 • ماده پنج: شروط و تعهدات طرفین

در این بخش مواردی وجود دارد که بایستی مد نظر خود قرار داد. در نمونه قرارداد ترخیص کالا، تمامی این موارد بایستی به درستی ذکر شوند.

 • پرداخت و یا تأمین تمامی هزینه ها و عوارض گمرکی ، هزینه های مربوط به اخذ مجوز از ادارات و یا سازمان های ذیربط و حمل کالا بر عهده صاحب کالا و سایر هزینه ها بر عهده حق العمل کار می باشد.
 • فهرست هزینه های موضوع این ماده پس از اخذ مدارک و مستندات خرید و حمل کالا توسط  ترخیص کار گمرک از صاحب کالا طی فرمی تحت عنوان علی الحساب هزینه های ترخیص به اطلاع صاحب کالا رسیده و ایشان مکلف به پرداخت آن به مرجع مربوطه می باشد.
 • در هر مرتبه از پرداخت به ترخیص کار، معادل ۵% به عنوان سپرده بیمه و ۳% به عنوان سپرده مالیات تکلیفی کسر و در حساب ترخیص کار نزد صاحب کالا نگهداری می شود که در پایان قرارداد در قبال ارائه مفاصا حساب تامین اجتماعی و فیش مالیات پرداختی توسط ترخیص کار قابل پرداخت خواهد بود.
 • ترخیص کار موظف است حقوق مربوط به کار و تامین اجتماعی را رعایت نموده و موارد مشمول مثل بیمه نمودن نیروی کار را رعایت و سهم خود را از مالیات بخش خدمات ارائه شده ادا نماید.
 • مسئولیت حفظ و نگهداری از کالا و رفع ایرادات احتمالی بر عهده ترخیص کار می باشد. در صورت خسارت به کالا یا تلف جزئی یا کلی آن بر عهده ترخیص کار می باشد مگر اینکه خسارت یا تلف ناشی از کیفیت بد کالا یا بسته بندی نامرغوب آن باشد.
 • ترخیص کار مکلف است پس از اتمام مراحل ترخیص ، پروانه سبز گمرکی و کلیه اسناد هزینه ها و رسید های مربوطه و به‌طور کلی هرگونه سند مربوط به کالا را ظرف مدت ۷ روز به صاحب کالا تحویل نموده و رسید دریافت نماید. در صورت تاخیر ، صاحب کالا علاوه بر حفظ حقوق خود در طرح دعوی در دادگاه صالح حق کسر معادل ۳% کل کارمزد ترخیص کار به ازای هر روز تاخیر را دارد.
 • ماده شش: تضامین قرارداد ترخیص کالا

نمونه قرارداد ترخیص کالای وارداتی

در نمونه قرارداد ترخیص کالا از گمرک، ماده شش به تضامین قرارداد ترخیص کالا ارتباط دارد. ترخیصکار در جهت تعهد در اجرای تمامی بندهای قرارداد و همچنین تضمین حسن اجرای تعهدات و جبران خسارات ناشی از نقض تعهدات، بایستی یک فقره چک به مبلغ …………………… در اختیار طرف قرار داد بگذارد.

 • ماده هفت: فورس ماژور و حوادث غیرقابل پیش بینی 

چنانچه به دلیل وقوع حوادث غیرقابل پیش بینی، اجرای قرار داد به مدت 7 روز متوقف شد، هر یک از طرفین قرارداد می تواند اقدام به فسخ کرده و ترخیصکار نیز بایستی ظرف 48 ساعت، تمامی وجوه دریافتی را اعاده نماید.

مسئولیت خساراتی که به کالا در صورت حوادث غیرقابل پیش بینی وارد می شود، بر عهده ترخیصکار نیست و وی هیچ ارتباطی با پرداخت هزینه در رابطه با این موضوع ندارد.

 • ماده هشت: حل اختلاف

تمامی موارد درج شده در این قرارداد بایستی تابع قوانین جمهوری اسلامی باشد و در صورت بروز اختلاف در هرگونه مفاد قرارداد، اعتراض نسبت به آن از صورا مراجع صالحه قضایی به طور رسمی قابل پیگیری خواهد بود.

 • ماده نه: نسخ قرارداد ترخیص کالا

در این ماده، قرارداد در 3 نسخه که هر یک متحد المتن بوده و دارای اعتبار یکسان و واحد هستند، تنظیم می شود. هر سه نسخه نیز بایستی به امضای طرفین برسد.

از آنجایی که نمونه قرارداد ترخیص کالا از پیچیدگی بالایی برخوردار است و وجود هر مشکی در آن می تواند به طور کلی روند ترخیص کالا را به تعویق بی اندازد، لذا لازم است از شرکت های بازرگانی معتبر نظیر شرکت تلاش و توسعه، کمک بگیرید. ما در کنار تیم کارشناسان حرفه ای خود، به بهترین شکل قرارداد ترخیص کالا شما را ارائه داده تا از بروز هر مشکلی حین ترخیص، جلوگیری شود.مشاوره تلفنی ما: 02141648

سوالات متداول در خصوص نمونه قرارداد ترخیص کالا

وجود مشکل در قرارداد ترخیص کالا چه پیامدهایی را به همراه خواهد داشت؟

وجود مشکل در قرارداد ترخیص کالا باعث تعویق در مراحل ترخیص کالا، هزینه های اضافه و مشکلات قانونی می شود.

چرا بررسی نمونه قرارداد ترخیص کالا برای بازرگانان مفید است؟

با بررسی نمونه قرارداد ترخیص کالا می توانید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کرده و آم را ضمیمه کار خود کنید

5/5 - (2 امتیاز)

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.