ترخیص کار گمرگ

ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی دارد؟

لازمه داشتن یک تجارت موفق، آگاهی با تمامی قوانین و مراحل واردات و ترخیص کالا از گمرک های کشور است. برای آنکه با ضرر مواجه نشوید بهتر است تمامی مراحل را به ترخیص کار گمرگ مجرب بسپارید. در ادامه به بررسی اینکه ترخیص کار کیست و دقیقا چه وظیفه ای بر عهده دارد می پردازیم..

 

ترخیص کار گمرک کیست؟

ترخیص کار در واقع فردی است که می تواند سمت شخص حقیقی یا حقوقی را با خود به همراه داشته باشد. این شخص از سمت صاحب کالا یا شرکت های تجاری وکالت دارد تا مراحل ترخیص کالا از گمرک را انجام دهد. این شخص با تخصص و مهارت هایی که در این زمینه دارد، در کنار کارت بازرگانی وارد کننده، در سریع ترین زمان ممکن به آزاد کردن کالاها از گمرک پرداخته و زمینه عرضه آن ها در بازار را فراهم می کند.

 

ویژگی های یک ترخیصکار گمرک معتبر

ویژگی های یک ترخیصکار گمرک معتبر

حال که دانستیم ترخیص کار در گمرگ کیست، در این بخش قصد داریم به سراغ معرفی ویژگی های ترخیص کار ماهر برویم.

 1. یک ترخیص کار ماهر می‌داند که چگونه اعتماد تاجران و صاحبان کالا را جلب کند.
 2. وی می‌داند که چگونه مجوزهای مربوط را در رابطه با صادرات و واردات کالا را دریافت کند.
 3. یک ترخیص کار با تجربه باید بتواند در سریع ترین زمان، خدمات ترخیص کالا را انجام داده و این کار را نیز با کمترین هزینه  به اتمام برساند.
 4. این شخص بایستی با تمامی شرایط و قوانین مربوط به ترخیص کالاها، آشنا باشد.
 5. ترخیص کار بایستی صادق، امانت دار و همچنین مورد اعتماد باشد.
 6. ترخیص کار باید آنقدر در حوزه کاری خود دارای اطلاعات مفید باشد که بتواند به ارائه مشاوره های رایگان در زمینه تعرفه کالاها، ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی و غیره به افراد فعال در این زمینه بپردازد.
 7. ترخیص کار با تجربه بایستی کلیه فیش های پرداختی و هزینه های انجام شده در گمرک را به بازرگان ارائه دهد.

 

شرایط استخدام ترخیص کار گمرک

یکی از سوالات افراد علاقه مند به امور بازرگنی این است که چگونه در گمرک استخدام شویم؟ ما در ادامه به بررسی شرایط ترخیصکار گمرک می پردازیم:

 • سن وی از 25 سال بیشتر باشد.
 • از اتباع ایرانی باشد.
 • هیچگونه سو سابقه و عملیات های مربوط به قاچاق در کارنامه او ثبت نشده باشد.
 • وی نباید هیچ گونه شغل دولتی داشته باشد.
 • در آزمونی که گمرک جهت دریافت کارت برای ترخیص کاران برگزار کرده، شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت کند.
 • فرد ترخیصکار باید دارای کارت حق العملکاری باشد تا بتواند امور گمرکی را به صورت قانونی انجام دهد.

 

مراحل دریافت پروانه ترخیص کاری

 1. درخواست کتبی به گمرک
 2. اثبات عدم فعالیت در قاچاق کالا و فعالیت های کیفری
 3. تکمیل کردن فرم و تحویل آن به دفتر اسناد 
 4. شاید این سؤال در ذهنتان باید که چگونه در گمرک استخدام شویم، اگر فرد ترخیصکار بخواهد در گمرکات کشور فعالیت داشته باشد، باید در اظهارنامه خود سابقه فعالیت در بخش های مختلف و سازمان های مرتبط را بنویسد. 
 5. پس از تایید از سازمان های مرتبط می توانید پروانه ترخیص کاری خود را دریافت کنید و فعالیت خود را در شرکت های بازرگانی و یا نماینده قانونی صاحب کالا آغاز کنید.

 

 

مشاوره تلفنی ما: 02141648

 

اهمیت ترخیص کار در حوزه ترخیص کالاها از گمرک

ویژگی های یک ترخیص کار گمرک

دلایل بسیاری وجود دارد که نشان دهنده اهمیت استخدام ترخیص کار برای شرکت ترخیص کالا از گمرک است؛ اما مهم ترین آن این است که ما در حال حاضر انواع گمرک های مختلفی را در ایران داریم که هر یک دارای قوانین خاصی بوده که بازرگانان بایستی حین ترخیص کالاها  این قوانین را مد نظر خود قرار دهند.

از مهمترین وظایف شغل ترخیص کاری این است که وی باید بداند که هر گمرک چه قوانینی داشته و چگونه باید کالاها را از آن خارج کند. اگر فردی ناآگاه اقدام به ترخیص کالاهای خود از گمرک کند، نه تنها به مشکل بر می خورد، بلکه کالاهای او تا ماه ها و حتی تا سال ها در گمرک می مانند.

به همین خاطر، برای رفع چنین مشکلات و همچنین جلوگیری از هزینه های اضافی، بهتر است از یک ترخیص کار گمرگ با تجربه کمک بگیرید. در این زمینه می توانید با مشورت با کارشناسان مجموعه بازرگانی تلاش و توسعه، بهترین ترخیصکاران را استخدام کرده و روند ترخیص کالاهای خود را به راحتی پیش ببرید.

 

معرفی شغل ترخیص کار گمرک

وظایف ترخیص کار گمرگ محدود و در عین حال بسیار مهم است. به طور کلی برای پاسخ به این سؤال که کار در گمرک چگونه است باید بگوییم، ترخیصکار به انجام مراحل تهیه و جمع‌آوری مدارکی که با کمک آن ها، ترخیص کالا انجام می شود، می پردازد. از طرفی دیگر، این شخص به تسریع فرایند ترخیص کالا نیز پرداخته و از طرفی دیگر، عوارض و تعرفه های گمرکی را نیز به درستی پرداخت می کند.

ترخیصکار همچنین باید به درستی تمامی مراحل ترخیص را جلو ببرد. در واقع مهم ترین وظیفه ای که دارد، این است بتواند به شکلی کاملا صحیح، هر مدارک و هزینه را دقیقا در مرحله ای که نیاز است، ارائه دهد. در صورتی که بازرگانی اطلاعات لازم در رابطه با ترخیص کالاها از گمرک را نداشته باشد و از طرفی دیگر، خود اقدام به طی کردن مراحل ترخیص کالا از گمرک بپردازد، مشکلات بسیاری در این بین به وجود می آید که به طور کلی، روند ترخیص را مختل می کند.

مراحلی که ترخیصکار برای ترخیص کالا باید طی کند:

در مرحله اول باید ترخیصکار ثبت سفارش کالا را انجام دهد و مدارک مرتبط به تایید آن را در اختیار بازرگان قرار دهد. سپس کد ساتا را از بانک مربوطه گرفته و در سامانه EPL  پیگیری های لازم را برای پرداخت عوارض انجام دهد.

در مرحله بعدی باید مشخص کند که کالا در کدام مسیر ( سبز، زرد و قرمز ) قرار خواهد گرفت. و در آخر مدارک لازم را جهت ترخیص کالا به گمرک ارائه خواهد داد.

 

مهم ترین مجوزهایی که یک ترخیصکار باید داشته باشد، کدام اند؟

وظایف و فعالیت‌های گمرکی ترخیص کار

مجوزهای ضروری شخص ترخیصکار در واقع حکم ورود این شخص به حوزه کاری ترخیص است. این شخص باید دارای پروانه ترخیص کاری باشد. این پروانه در واقع نشان می دهد که شخص ترخیصکار دارای تحصیلات مربوط به ترخیص کالاها می باشد. یعنی ترخیصکار به صورت 100% قانونی، تمامی مراحل ترخیص کالا را انجام می دهد.

برای این که شخص بتواند پروانه ترخیص را دریافت کند، بایستی درخواست کتبی به اداره گمرک ارسال کند. در این درخواست کتبی، شخص باید امضایی را در پایین برگه انجام دهد که از سوی اسناد رسمی، تایید شود. اگر شخص قصد داشته باشد در انواع گمرک ها فعالیت کند، بایستی حتما این موضوع را در درخواست کتبی خود ذکر کند. پس از بررسی درخواست و مدارک توسط اداره گمرک، پروانه وی صادر می شود.

 

مشاوره تلفنی ما: 02141648

بازرگانی تلاش و توسعه، بهترین انتخاب برای استخدام ترخیصکار

اگر قصد دارید به استخدام ترخیص کار گمرک بپردازید که به تمامی امور ترخیص کالا از گمرک مسلط باشد و بتواند بدون بروز مشکل این مراحل را طی کند، بازرگانی تلاش و توسعه (ترخیص کالا) بهترین ترخیص کار گمرک را در اختیار شما قرار می دهد.

گروه لجستیک، حمل و نقل و ترخیص کالا تلاش و توسعه، با بیش از 25 سال سابقه کار در حوزه ترخیص کالا در تهران، ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس  و دیگر شهرها از گمرک، بهترین ترخیص کارا را در اختیار شما قرار می دهد تا بدون بروز هیچ مشکلی، کالاهای خود را از هر گمرکی که وارد کرده اید، خارج کرده و واراد بازار کنید.

مزایای سپردن ترخیص کالا به ترخیصکاران مجرب تلاش و توسعه:

 1. تمامی ترخیصکاران این شرکت آگاهی لازم را به تمامی قوانین روز دارند و می توانند بدون جریمه کالای خود را ترخیص کنید.
 2. بهترین هزینه جهت ترخیص و واردات تمامی امور
 3. در کمترین زمان کالا شما از انبار های گمرک ترخیص می شوند
5/5 - (1 امتیاز)

۱۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام میخواستم بدانم چگونه در گمرک استخدام شویم میخواستم به عنوان ترخیص کار استخدام شوم

  پاسخ
 • سلام شما استخدام ترخیص کار گمرک هم انجام میدین کارآموز چطور؟

  پاسخ
 • سلام روز بخیر آیا ترخیص کار گمرک همیشه در دسترس هست میتونیم میتونیم با ترخیص کار راحت در تماس باشیم؟

  پاسخ
 • سمیرا بهشتی
  تیر ۷, ۱۴۰۲ ۱۲:۵۹ ب.ظ

  سلام روز خوش من از سایت شما استخدام ترخیص کار رو انجام دادم و همه کارهام خیلی عالی انجام شد خیلی ممونم واقعا

  پاسخ
 • اگه تو روند ترخیص کالا مشکلی پیش بیاد برعهده کیه ترخیص کار هم مسئولیت داره یا نه؟

  پاسخ
 • اسناد ضروری برای ثبت اطلاعات در گمرک چه چیز هایی میباشد ؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید ، یه سوال داشتم ، تفاوت ترخیص کار با حق العمل کار در چی میباشد ، من این دو مفهوم را متوجه نمیشوم ، میشه برای من توضیح دهید ؟

  پاسخ
 • برای ترخیص کلا از گمرک چه مجوز هایی لازم میباشد ؟

  پاسخ
 • آیا گرفتن نمونه برای آزمایش کیفیت کالا از شرکت خارجی مستلزم حقوق گمرکی می شود؟ بطور مثال یک شرکت چینی نمونه رایگان پیشنهاد دادع است که با احتساب هزینه حمل و گمرکی قیمتی بیش از نمونه ایرانی پیدا می کند در صورتی که هنوز از کیفیت کالای خارجی هم مطمئن نیستیم.

  پاسخ
 • چه زمانی ما میتوانیم پروانه ترخیص کاری را تهییه کنیم ؟

  پاسخ
 • چگونه میتوانیم مجوزهای مربوطه به صادرات و واردات کالا را دریافت کنیم ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.