ترخیص کار گمرک

آیا میدانید ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی دارد؟

یکی از مهم ترین اداراتی که می توان از طریق آن انواع اقدامات نظیر جا به جایی کالاها، واردات و صادرات آن ها را انجام داد، گمرک است. در این اداره، افرادی حضور دارند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با وارد کنندگان، ارتباط دارند. یکی از مهم ترین اشخاصی که در گمرک به فعالیت پرداخته و مهم ترین اقدام یعنی ترخیص کالاها را انجام می دهد، ترخیص کار گمرگ است. حال این که ترخیص کار کیست و دقیقا چه وظیفه ای بر عهده دارد را در این مطلب با یک دیگر بررسی خواهیم کرد.

ترخیص کار گمرک کیست؟

ترخیص کار در واقع فردی است که می تواند سمت شخص حقیقی یا حقوقی را با خود به همراه داشته باشد. این شخص از سمت صاحب کالا یا شرکت های تجاری وکالت دارد تا مراحل ترخیص کالا از گمرک را انجام دهد. این شخص با تخصص و مهارت هایی که در این زمینه دارد، در کنار کارت بازرگانی وارد کننده، در سریع ترین زمان ممکن به آزاد کردن کالاها از گمرک پرداخته و زمینه عرضه آن ها در بازار را فراهم می کند.

 اگر برایتان سوال پیش آمده که چگونه ترخیص کار گمرک شویم بایستی گفت که شخصی که در این زمینه شغلی حاضر می شود، باید دارای شرایط ذیل باشد:

 • سن وی از 25 سال بیشتر باشد.
 • از اتباع ایرانی باشد.
 • هیچگونه سو سابقه و عملیات های مربوط به قاچاق در کارنامه او ثبت نشده باشد.
 • وی نباید هیچ گونه شغل دولتی داشته باشد.
 • در آزمونی که گمرک جهت دریافت کارت برای ترخیص کاران برگزار کرده، شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت کند.

 

مراحل دریافت پروانه ترخیص کاری

 1. درخواست کتبی به گمرک
 2. اثبات عدم فعالیت در قاچاق کالا و فعالیت های کیفری
 3. تکمیل کردن فرم و تحویل آن به دفتر اسناد 
 4. شاید این سؤال در ذهنتان باید که چگونه در گمرک استخدام شویم، اگر فرد ترخیصکار بخواهد در گمرکات کشور فعالیت داشته باشد، باید در اظهارنامه خود سابقه فعالیت در بخش های مختلف و سازمان های مرتبط را بنویسد. 
 5. پس از تایید از سازمان های مرتبط می توانید پروانه ترخیص کاری خود را دریافت کنید و فعالیت خود را در شرکت های بازرگانی و یا نماینده قانونی صاحب کالا آغاز کنید.
مطالعه کنید :  ترخیص کالا از گمرک بازرگان

 

مشاوره تلفنی ما: 02141648

 

ویژگی های یک ترخیصکار گمرک معتبر

حال که دانستیم ترخیص کار در گمرگ کیست، در این بخش قصد داریم به سراغ معرفی ویژگی های ترخیص کار ماهر برویم.

 1. یک ترخیص کار ماهر می‌داند که چگونه اعتماد تاجران و صاحبان کالا را جلب کند.
 2. وی می‌داند که چگونه مجوزهای مربوطه در رابطه با صادرات و واردات کالا را دریافت کند.
 3. یک ترخیص کار با تجربه باید بتواند در سریع ترین زمان، خدمات ترخیص کالا را انجام داده و این کار را نیز با کمترین هزینه  به اتمام برساند.
 4. این شخص بایستی با تمامی شرایط و قوانین مربوط به ترخیص کالاها، آشنا باشد.
 5. ترخیص کار بایستی صادق، امانت دار و همچنین مورد اعتماد باشد.
 6. ترخیص کار باید آنقدر در حوزه کاری خود دارای اطلاعات مفید باشد که بتواند به ارائه مشاوره های رایگان در زمینه تعرفه کالاها، ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی و غیره به افراد فعال در این زمینه بپردازد.
 7. ترخیص کار با تجربه بایستی کلیه فیش های پرداختی و هزینه های انجام شده در گمرک را به بازرگان ارائه دهد.

اهمیت ترخیص کار در حوزه ترخیص کالاها از گمرک

ویژگی های یک ترخیص کار گمرک

دلایل بسیاری وجود دارد که نشان دهنده اهمیت استخدام ترخیص کار برای شرکت ترخیص کالا از گمرک است؛ اما مهم ترین آن این است که ما در حال حاضر انواع گمرک های مختلفی را در ایران داریم که هر یک دارای قوانین خاصی بوده که بازرگانان بایستی حین ترخیص کالاها  این قوانین را مد نظر خود قرار دهند.

از مهمترین وظایف یک ترخیصکار این است که وی باید بداند که هر گمرک چه قوانینی داشته و چگونه باید کالاها را از آن خارج کند. اگر فردی ناآگاه اقدام به ترخیص کالاهای خود از گمرک کند، نه تنها به مشکل بر می خورد، بلکه کالاهای او تا ماه ها و حتی تا سال ها در گمرک می مانند.

مطالعه کنید :  ترخیص صفحه برش و سگمنت از گمرک

به همین خاطر، برای رفع چنین مشکلات و همچنین جلوگیری از هزینه های اضافی، بهتر است از یک ترخیص کار گمرگ با تجربه کمک بگیرید. در این زمینه می توانید با مشورت با کارشناسان مجموعه بازرگانی تلاش و توسعه، بهترین ترخیصکاران را استخدام کرده و روند ترخیص کالاهای خود را به راحتی پیش ببرید.

 

وظایف و فعالیت‌های گمرکی ترخیص کار

وظایف ترخیص کار گمرگ محدود و در عین حال بسیار مهم است. به طور کلی، ترخیصکار به انجام مراحل تهیه و جمع‌آوری مدارکی که با کمک آن ها، ترخیص کالا انجام می شود، می پردازد. از طرفی دیگر، این شخص به تسریع فرایند ترخیص کالا نیز پرداخته و از طرفی دیگر، عوارض و تعرفه های گمرکی را نیز به درستی پرداخت می کند.

ترخیصکار همچنین باید به درستی تمامی مراحل ترخیص را جلو ببرد. در واقع مهم ترین وظیفه ای که دارد، این است بتواند به شکلی کاملا صحیح، هر مدارک و هزینه را دقیقا در مرحله ای که نیاز است، ارائه دهد. در صورتی که بازرگانی اطلاعات لازم در رابطه با ترخیص کالاها از گمرک را نداشته باشد و از طرفی دیگر، خود اقدام به طی کردن مراحل ترخیص کالا از گمرک بپردازد، مشکلات بسیاری در این بین به وجود می آید که به طور کلی، روند ترخیص را مختل می کند.

مهم ترین مجوزهایی که یک ترخیصکار باید داشته باشد، کدام اند؟

وظایف و فعالیت‌های گمرکی ترخیص کار

مجوزهای ضروری شخص ترخیصکار در واقع حکم ورود این شخص به حوزه کاری ترخیص است. این شخص باید دارای پروانه ترخیص کاری باشد. این پروانه در واقع نشان می دهد که شخص ترخیصکار دارای تحصیلات مربوط به ترخیص کالاها می باشد. یعنی ترخیصکار به صورت 100% قانونی، تمامی مراحل ترخیص کالا را انجام می دهد.

مطالعه کنید :  صفر تا صد نحوه واردات کالا به مناطق آزاد

برای این که شخص بتواند پروانه ترخیص را دریافت کند، بایستی درخواست کتبی به اداره گمرک ارسال کند. در این درخواست کتبی، شخص باید امضایی را در پایین برگه انجام دهد که از سوی اسناد رسمی، تایید شود. اگر شخص قصد داشته باشد در انواع گمرک ها فعالیت کند، بایستی حتما این موضوع را در درخواست کتبی خود ذکر کند. پس از بررسی درخواست و مدارک توسط اداره گمرک، پروانه وی صادر می شود.

 

 

مشاوره تلفنی ما: 02141648

بازرگانی تلاش و توسعه، بهترین انتخاب برای استخدام ترخیصکار

اگر قصد دارید به استخدام ترخیص کار گمرک بپردازید که به تمامی امور ترخیص کالا از گمرک مسلط باشد و بتواند بدون بروز مشکل این مراحل را طی کند، بازرگانی تلاش و توسعه (ترخیص کالا) بهترین ترخیص کار گمرک را در اختیار شما قرار می دهد.

گروه لجستیک، حمل و نقل و ترخیص کالا تلاش و توسعه، با بیش از 25 سال سابقه کار در حوزه ترخیص کالا در تهران و دیگر شهرها از گمرک، بهترین ترخیص کارا را در اختیار شما قرار می دهد تا بدون بروز هیچ مشکلی، کالاهای خود را از هر گمرکی که وارد کرده اید، خارج کرده و واراد بازار کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

۸ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.