ترخیص-لوازم-ورزشی-از-گمرک

ترخیص لوازم ورزشی از گمرک

زمانی که یک کشور قادر به رفع تمام نیازهای خود در داخل کشور نباشد و ناچار است کالای موردنیاز خود را از کشور های دیگر خریداری کند.  بیشتر واردات ورزشی از کشورهای اروپایی، امارات، چین و… می‌باشد. برای بعضی از کالاهای ورزشی نیاز به اخذ مجوز از وزارت ورزش و جوانان است. لوازم ورزشی و باشگاهی بر اساس نیاز روز دنیا در حال تغییر است. این لوازم با توجه به نیاز ورزشکاران اقسام مختلفی دارد. برخی از آنها کمک به بالا بردن سوخت وساز بدن کرده و برخی دیگر کمک به حجم دهی و قوی شدن بدن و… میکند. ترخیص لوازم ورزشی از گمرک، یکی از خدمات شرکت بازرگانی تلاش و توسعه و ترخیص کار گمرک است.

بررسی واردات و ترخیص کالا ی لوازم ورزشی

ترخیص کالا ورزشی از گمرک فرایندی است که در آن می توان کالای وارداتی به کشور را با استفاده از یک سری از عملیات انجام داد. به طور کلی فرایند ترخیص کالا را زمانی به کار می‌برند که کالایی را به گمرک اظهار شده را برای وارد کردن یا صادر کردن کالا آزاد نمایند.

برای ترخیص هر کالایی اعمم از کالاهای ورزشی باید یک سری از فرایندها  از قبیل مالیات، سود بازرگانی، حقوق گمرکی و تسهیلات برای وارد و صادر کردن و غیره … در نظر گرفته شود.

مدارک ترخیص لوازم ورزشی از گمرک

مدارک-ترخیص-لوازم-ورزشی-از-گمرک

ترخیص کالا از گمرک به علت جلوگیری از قاچاق کالا و سو استفاده های قانونی با قوانین و دستورالعمل های خاصی دنبال می شود، این مدارک به سه دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از:

دسته اول شامل نحوه ترخیص کار لوازم ورزشی از گمرک  است، که شامل مدارک مربوط به کالا: ترخیصیه، قبض انبار، بارنامه، پیش فاکتور، فاکتور، فهرست عدل بندی، گواهی مبدا، ثبت سفارش بازرگانی، بیمه نامه در صورت وجود، گواهینامه استاندارد، مجوزهای قانونی و گواهی بازرسی می‌باشد.

 دسته دوم شامل ترخیص کننده لوازم ورزشی از گمرک که مدارک مورد نیاز شامل: اصل کارت بازرگانی، اصل کارت ملی، کپی تمامی صفحه های کارت بازرگانی و کپی صفحه کارت ملی مربوط به صاحب کالا است.

دسته سوم شامل مدارک مربوط به نماینده صاحب کالا است که شامل: اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی وکالت نامه محضری، اصل و کپی معرفی نامه برای گمرک مربوط، کپی وکالت، کپی معرفی نامه و کپی دفترچه بیمه می باشد.

ترخیص لوازم ورزشی از گمرک بندرعباس

گمرک بندرعباس جزء گمرک های مهمی است که بیشترین درصد تخلیه و ترخیص کالا در بندرعباس صورت می‌گیرد. گمرک بندرعباس دو بندر مهم به نام های گمرک  شهید رجایی و بندر باهنر دارد. گمرک شهید رجایی به علت مساحت زیاد و امکانات پیشرفته ای که دارد بیشتر مورد استفاده بازرگانان قرار می‌گیرد. بندرعباس جزء مهم ترین بنادر تجاری و اقتصادی در کشور ما می باشد.

 

مراحل ترخیص لوازم ورزشی از گمرک

مراحل-ترخیص-لوازم-ورزشی-از-گمرک

در گمرک باید کالا توسط مامورین گمرکی دیده و مورد بررسی قرار گیرد. ثبت اظهار جزء اولین مرحله در مرحله ثبت سفارش و ترخیص کالا است، که نماینده قانونی آن باید نسبت به تکمیل اظهارنامه در سامانه EPL و ورود اطلاعات مربوط به کالا به صورت آنلاین اقدام نماید.

شما می توانید به عنوان مالک کالا یا نماینده قانونی فرم مربوط در سامانه الکترونیکی EPL تکمیل کنید و در نهایت از طریق این سامانه نیز شماره سریال و یک شماره عطف دریافت کرده که باید از آن پرینت و برای مراحل بعدی نگهداری شود.

  • مرحله احزار هویت و تعیین مسیر

اسناد در مرحله احزار هویت  مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تایید به صاحب کالا یک شماره ثبت اختصاص داده می‌شود.

  • مرحله کنترل کالا 

در این مرحله هنگام کنترل کالا نیاز است که کالا برای ارزیابی یکی از سه مسیر سبز، زرد و قرمز را طی کند. اگر کالا ورزشی در مسیر زرد یا قرمز قرار بگیرد، توسط کارشناسان کالا باید مورد بررسی قرار بگیرد و اسناد توسط صاحب کالا ارائه و از طرف بازرسان مقایسه داده شود. بعد از طی این مراحل در بخش دایره ارزش، ارزش اظهاری و غیره کالا ورزشی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  • اخذ مجوزهای کالا

هر وسیله ای باید جهت آزاد سازی و ترخیص آن گواهی نامه های تعیین شده توسط کارشناسان اخذ گردد.

  • بررسی تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس

در مرحله بررسی تعرفه کالا ورزشی باید توسط کارشناسان و با اسناد کالا مطابقت داده شود و همچنین متخصصین مجوزهای مراحل قبل را مجددا بررسی کرده و در صورت عدم مشکلی آن را امضا و تایید می‌کنند.

  • صندوق و صدور سند ترخیص

صاحبین کالا باید  پس از تایید نهایی گمرک هزینه ای را به صورت نقدی پرداخت کند، بعد از این که گمرک فیش پرداخت را دریافت نمود، فیش پروانه سبز گمرک باری برای صاحبین کالا صادر می‌شود.

  • انبارداری و اجازه بارگیری 

بعد از صدور سند ترخیص از طرف گمرک، صاحب کالا باید کارهای مربوط به حمل و نقل کالا را انجام داده و با شرکت ترخیص کالا از گمرک حمل و نقل نیز تسویه کند. بعد از دریافت مجوز، صاحب کالا باید هزینه های انبارداری را پرداخت کند.

  • خروج کالا از گمرک

در مرحله آخر صاحبین کالا ورزشی از گمرک دریافت کرده و در این مرحله انباردار پس از کنترل پروانه سبز گمرکی مهر خروج را صادر کرده و به صاحب کالا اجازه می‌دهد تا وسیله نقلیه مورد نظر خود را برای بارگیری وارد گمرک کند.

از چه سازمان هایی می توان مجوز های استاندارد را برای ترخیص کالا به آنها مراجعه کرد؟

مجوز-های-استاندارد-را-برای-ترخیص-کالا

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان بهداشت برای مجوز استاندارد، کانون پرورش فکری کودکان و سایر سازمان های موجود با توجه به کالا وارداتی. برای کاربران شاید این سؤال به وجود آید که بهترین شرکت برای ترخیص لوازم ورزشی و تجهیزات باشگاهی در گمرک دارای چه ویژگی هایی می‌باشد؟ مهم ترین علت برای انتخاب شرکت مورد نظر کدام است؟

برای این جواب باید به چند نکته توجه لازم را داشته باشید:

  • از قوانین گمرک آگاهی کامل داشته باشد.
  • پرسنل این شرکت باید از افراد باتجربه تشکیل شده باشد.
  • در کوتاه ترین زمان، کالا را از گمرک ترخیص کند.

 

قیمت ترخیص لوازم ورزشی از گمرک

صاحب کالا وظیفه دارد که از مدارک و شیوه ترخیص تجهیزات ورزشی از گمرک اطلاعات کافی داشته  و اگر ترخیص کالا با آگاهی همراه باشد، مدت زمان ترخیص تجهیزات ورزشی کاهش می‌یابد. قیمت ترخیص لوازم ورزشی از گمرک بستگی به نوع، حجم، تعداد و کیفیت تجهیزات و ترانزیت از ایران مشخص می‌شود.

 

سوالات متداول در رابطه با ترخیص لوازم ورزشی از گمرک

هزینه ترخیص تجهیزات ورزشی از گمرک چقدر است؟

قیمت ترخیص لوازم و تجهیزات ورزشی بستگی به نوع، حجم، وزن، تعداد و کیفیت تجهیزات مشخص می‌شود.

مدت زمان ترخیص تجهیزات باشگاهی از گمرک چقدر است؟

صاحب کالا باید که از مدارک و شیوه ترخیص تجهیزات ورزشی از گمرک اطلاعات کافی داشته باشد تا مدت زمان ترخیص تجهیزات ورزشی کاهش یابد.

آیا واردات لوازم ورزشی برای بازرگانان سود زیادی به همراه دارد؟

برای جواب این سوال باید گفت، برای دانستن آنکه برای تجارتی انجام داده اید به سود زیادی دست پیدا کرده اید یا نه باید محاسبات گمرکی را انجام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.