قوانین-گمرک-ایران

صفر تا صد قوانین گمرک ایران که باید بدانید!

همانطور که می‌دانید، برای انجام هر چه اسان تر مراحل گمرکی و به عنوان یک ترخیص کار گمرک، می بایست از قوانین گمرک ایران نیز آگاه بود. این قوانین به افراد کمک می کنند تا واردات و صادرات کالا هایشان در کم‌ترین زمان ممکن انجام شود و هیچ مشکلی برای شان به وجود نیاید. همچنین توجه داشته باشید بررسی قوانین جدید گمرک ایران می تواند از اتلاف هزینه های بیش از اندازه تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند. اگر می خواهید به وارد و یا صادر کردن کالا های دلخواه خود بپردازید، به شما پیشنهاد می دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید و قوانین و مقررات گمرک ایران را مورد بررسی و مطالعه تان قرار دهید.

 

قوانین گمرک

امروزه بسیاری از افراد در تلاش هستند تا بتوانند کالاهای ایرانی که تولید کرده اند را به خارج از ایران صادر کنند.در این میان برخی از افراد نیز سعی بر این دارند که تجهیزات مورد استفاده خود را از خارج کشور وارد کنند.دراین میان باید گمرک ایران با بررسی و تحلیل قوانینی اجرا کننده، از قاچاق کلا به داخل و خارج از ایران جلوگیری کنند. شما نیز اگر تاجر و بازرگان هستید و قصد ورود و خروج کالا دارید باید بدانید قوانین گمرکی برای شما نیز خواهد بود.شما می توانید با قوانین گمرکی از نابود شدن کشور و قاچاق کالا ،هدر رفتن سرمایه ملی جلوگیری کنید. بهتر است برای اینکار از شرکت ترخیص کالا تلاش و توسعه کمک بگیرید.

قوانین گمرکی مناطق ویژه اقتصادی به چه صورت است؟

مناطق ویژه اقتصادی برای فعالیت های معینی به وجود آمده اند.شما میتوانید با طرح جامع،تعیین محدوده، فعالیت مجاز، معافیت گمرکی و طرح های کالبدی مناطق اقتصادی ایجاد کنید.کسانی که در این مناطق فعالیت می کنند عوارض معمول در کشور پرداخت نمی کنند.می توان گفت تمام فعالیت های واردات و صادرات در این مناطق گمرکی از پرداخت هرگونه عوارض معمول در کشور معاف می باشند.

 

قوانین گمرکی مناطق آزاد به چه صورت است؟

قوانین-گمرکی-مناطق-آزاد

اگر کالا هایی که از خارج کشور و مناطق آزاد تجاری وارد مناطق آزاد شودند در زمینه ابزار و مصالح برای احداث خدمات زیر بنایی باشد، با تشخیص سازمان منطقه از پرداخت عوارض فرودگاهی معاف می باشد.اما لازم است بدانید هزینه خدماتی به این کالاها تعلق خواهد گرفت.صادرات  و خروج کالا از مناطق آزاد مجاز می باشد.مواد اولیه تولیدی ها و کارخانه های برای صادرات و واردات از پرداخت عوارض معاف هستند ولی مشمول پرداخت هزینه خدماتی می باشند.

مطالعه کنید :  ترخیص تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق از گمرک

 

تحلیل قانون امور گمرکی

تمامی کسانی که قصد دارند به عنوان صادر کننده و وارد کننده در کشور فعالیت داشته باشند، باید به قوانین گمرکی آشنایی داشته باشند.شما می توانید با یادگیری بعضی از اصطلاحات با قوانین گمرکی آشنایی پیدا کنید.

اظهار کالا

اظهار کننده می بایست بر اساس قوانین گمرکی بیانیه کتبی یا شفاهی درباره رویه گمرکی کالا مشخص نماید و یا اطلاعاتی راجع به اجرای مقررات گمرک ارائه دهد.

اظهار کننده

 فردی است که بیانیه اظهارکالای خود را براساس مقررات این سازمان ارائه می دهد.

اماکن گمرکی

مناطقی مانند باراندازها،فرودگاه ها،اسکله ها ،انبارها و ایستگاه های راه آهن از مناطق می باشند که تحت نظارت گمرک ایران هستند. ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس چنین فضاهایی برای ذخیره کالا و نگهداری برای انجام فعالیت های گمرکی ایجاد شده اند.در این فضاها انبارهای اختصاصی ،انبارهای گمرکی و سردخانه های عمومی وجود دارند.برای کالاهای خارجی خریداری شده در سیستم وزارت بازرگانی ثبت سفارش انجام می شود.

 

انواع کالا های صادراتی و وارداتی در قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران

  • کالا های ممنوع

اولین نوع از کالا ها که در قوانین گمرک در ایران به آن بسیار توجه می شود، کالا های ممنوع است. این کالا ها را دولت هرگونه وارد و یا صادر کردن آن را ممنوع اعلام کرده است و گمرک حق ترخیص آن ها را نخواهد داشت.

  • کالا های مشروط

از دیگر کالا هایی که در گمرک ها با آن برخورد می کنیم، کالا های مشروط هستند. برای این که بتوانید چنین کالا هایی را از گمرک ترخیص کنید حتما می بایست از سازمان های مربوطه مجوز های لازم را دریافت نمایید.

  • کالا های مجاز

این کالا ها بدون نیاز به ارائه مجوز از گمرک ها ترخیص می شوند و هیچ ممنوعیتی در صادرات و واردات نخواهند داشت.

مطالعه کنید :  ترخیص تجهیزات پالایشگاهی و نفت و گاز از گمرک

 

کارت بازرگانی برای وارد و صادر کردن کالا ها در قوانین گمرکات ایران

کارت-بازرگانی-برای-وارد-و-صادر-کردن-کالا-ها-در-قوانین-گمرکات-ایران

باید بدانید در قانون گمرک ایران، اگر فردی کالایی را با عنوان کالای مسافر بخواهد به داخل کشور وارد کند، نیاز به کارت بازرگانی نخواهد داشت. در غیر این صورت، برای وارد کردن هر گونه کالا می بایست در ابتدا کارت های بازرگانی خود را به گمرک ها ارائه دهند.

 

برای ترانزیت کالا ها می بایست مالیات پرداخت کرد؟

اگر ترانزیت کالا ها از یک مبدا به مقصد باشد و از چندین کشور گذر نکند، نیاز به پرداخت مالیات نخواهد بود در غیر این صورت می بایست برای ترانزیت از ایران حتما این موضوع را مد نظر خود قرار دهید.

 

کالاهای همراه مسافر مجاز برای خروج از کشور

کالاهای-همراه-مسافر-مجاز-برای-خروج-از-کشورهمانطور که می‌دانید، بسیاری از افراد برای خروج از کشور تمایل دارند تا کالا هایی را با خود به همراه داشته باشند و آن ها را به خارج از کشور حمل کنند. اما باید بدانید بعضی از کالا ها را نمی توان از کشور به عنوان کالای همراه مسافر خارج نمود و در صورت مشاهده کالا توقیف خواهد شد.

طبق قوانین گمرکی ایران افراد می توانند کالا های دلخواه خود را در اندازه های کم با خود به همراه داشته باشند، اما اگر این کالا ها جنبه تجاری داشته و در مقدار زیاد حمل شوند، قطعا از خروج آن ها جلوگیری خواهد شد.

 

کدام کالا به هنگام ترخیص نیاز به تایید کیفیت دارد؟

بعضی از کالا ها برای این که از گمرک ترخیص شوند، می بایست تایید کیفیت گردند. اما بسیاری از افراد ممکن است با خود بپرسند کدام کالا به هنگام ترخیص نیاز به تایید کیفیت دارد؟ طبق قوانین کاربردی گمرک باید بگوییم کالاهایی که به هر گونه گواهی بهداشت ، اموزش پزشکی، سازمان دامپزشکی نیاز داشته باشد، می بایست پیش از ترخیص کیفیت آن بررسی و سپس تایید گردد که دانستن این موضوع خالی از لطف نخواهد بود.

دقت داشته باشید اگر به هر دلیلی محصول مد نظر از کیفیت مناسب برخوردار نباشد، به مراجع قانونی سپرده می شود و اشخاص حق ترخیص آن ها از گمرک های کشور را نخواهند داشت.

مطالعه کنید :  ترخیص لوازم خانگی

 

کدام گروه از محصولات کالای تجاری محسوب نمی شود؟

کدام-گروه-از-محصولات-کالای-تجاری-محسوب-نمی-شود

قانون گمرک در ایران برای ترخیص کالا از گمرک بعضی از اقلام را تجاری و بعضی دیگر را غیر تجاری اعلام کرده است که باید به آن ها توجه داشته باشید. بعضی از این موارد عبارت اند از:

  • هر گونه لوازم اموزشی و فرهنگی
  • تجهیزات صنعتی واحد های تولیدی فاقد کارت بازرگانی

 

سود بازرگانی در قوانین گمرک از چه طریق به دست می آید؟

  • حق انحصار
  • عوارض شهرداری
  • عوارض گمرکی
  • عوارض اسفالت
  • حق ثبت سفارش

 

سخن پایانی

همانطور که تاکنون متوجه شده اید، آموزش قوانین گمرکی پیش از انجام هر اقدامی اعم از صادرات و واردات باید اولویت افراد قرار گیرد تا از این طریق بتوانند به ترخیص کالا از گمرک دبی، ترخیص کالا از گمرک خرمشهر،بندر عباس و دیگر گمرکات، در کم‌ترین زمان ممکن بپردازید.

به همین خاطر در این قسمت از مقاله سعی نمودیم تا شما را با آموزش قوانین کاربردی گمرک آشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید سوالات و ابهامات ذهن خود را در خصوص مقررات گمرکی برطرف کرده و در صورت لزوم به این محل برای صادرات و واردات محصولات خود مراجعه نمایید و از مشاور ترخیص راهنمایی بگیرید.

 

سوالات متداول در خصوص قانون و مقررات امور گمرکی

در مقررات گمرک برای وارد کردن چه نوع کالایی نیاز به مجوز است؟

در صورت وارد کردن کالا های مشروط می بایست حتما مجوز های لازم از سازمان ها را ارائه دهید.

در قوانین گمرک ایران فرودگاه امام ترانزیت کالا مشمول پرداخت مالیات می شود؟

اگر ارسال کالا از یک مبدا به یک مقصد باشد، خیر نیازی به پرداخت مالیات نخواهد بود.

مسافران تا چه اندازه می توانند کالای همراه با خود داشته باشند؟

مسافران هر محصولی را در اندازه های کم که تجاری محسوب نشود می توانند با خود به خارج از کشور حمل کنند.

4.3/5 - (6 امتیاز)

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.