مدت زمان ترخیص کالا از گمرک

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک چقدر است؟

عوامل مختلفی از جمله اخذ مجوز ها، تعداد محموله، تکمیل و تحویل مدارک و دیگر مواردی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت، تاثیر می گذارند. به همین دلیل نمی توان یک زمان قطعی برای ترخیص کالا از گمرک ارائه داد. در این مطلب از بازرگانی تلاش و توسعه، توضیحات بیشتری در رابطه با عوامل تاثیر گذار و دلایل طولانی شدن مدت زمان ترخیص کالا ارائه خواهیم داد.

مدت ترخیص کالا در گمرک چند روز است؟

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک تا حدودی به قوانین گمرکی هر کشور و نوع کالا وابسته است. در حالت کلی این پروسه برحسب مسیر اظهار و مجوزهای لازم، تقریباً بین 3 تا 5 روز زمان می برد؛ البته در صورتی که همه مدارک مورد نیاز به درستی ارائه و تشریفات گمرکی به صورت کامل انجام شده باشند.

لازم به ذکر است، اگر کالاهای وارداتی به بازرسی نیاز داشته باشند یا مسائلی مانند گم شده مدارک پیش آید، احتمال دارد که زمان ترخیص، بیش از چند هفته طول بکشد. در این شرایط، کالاها تا زمان عرضه کامل مدارک یا انجام بررسی های گمرکی، نگهداری می شوند.

6 تا از عوامل تاثیر گذار در مدت زمان ترخیص کالا

مدت ترخیص کالا در گمرکدر این قسمت از نوشتار به مهم ترین عواملی می پردازیم که توجه به آنها موجب کاهش زمان ترخیص کالا از گمرک خواهد شد.

1. اخذ مجوزهای لازم

یکی از نکات مهمی که برای کاهش زمان ترخیص کالا باید رعایت شود، تحقیق درباره مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص کالاست. هر کالایی با توجه به نوع، همچنین قوانین گمرکات مبدأ و مقصد به مجوزهای مختلفی نیاز دارد. دریافت سریع مجوزها، بر افزایش سرعت ترخیص تأثیر می گذارد. مجوز وزارت بهداشت و مجوز استاندارد کالا از مهم ترین مجوزها به شمار می روند.

2. زمان اخذ مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا

یکی از اصول، کاهش مدت زمان ترخیص کالا از گمرک، اخذ سریع اسناد و مدارک لازم و ارائه آنها به گمرک است. مدرک دریافت شده، باید کامل، دقیق و معتبر باشند. درج اطلاعات اشتباه می تواند، فرآیند ترخیص کالا را با چالش مواجه کرده و زمان آن را طولانی تر نماید.

مجوز ثبت سفارش کالا، پروفرما، ترخیصیه، پکینگ لیست، بارنامه، فاکتور خرید، گواهی مبدأ و قبض انبار ا جمله مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک به شمار می روند.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

3. نوع محموله

نوع کالاها و ویژگی‌ های آنها از مهم ترین عوامل مؤثر بر زمان ترخیص از گمرک محسوب می شوند. در واقع برخی کالاها به علت وجود قوانین نسبتاً سخت گیرانه، طی مدت زمان طولانی تری ترخیص می شوند.

لازم به توضیح است که در حالت کلی، کالاها پس از ورود به گمرک، وارد یکی از مسیرهای سبز، زرد یا قرمز شده و مورد ارزیابی قرار می گیرند. کالاهای مسیر سبز نیاز به بازرسی خاصی ندارند؛ اما در مقابل، کالاهای مسیر قرمز باید هم از نظر فیزیکی و هم از نظر اسناد و مدارک، مورد بازرسی دقیق قرار گیرند؛ کالاهای مسیر زرد نیز از نظر میزان بازرسی، حد وسط مسیرهای سبز و قرمز هستند.

با توجه به آنچه گفته شد، مدت ترخیص کالا با کوتاژ سبز به مراتب، کوتاه تر از مدت زمان ترخیص کالا از سایر مسیرهای گمرکی است.

4. تعداد محموله

بی تردید هر چه تعداد محموله های وارد شده به گمرک بیشتر باشد، انجام تشریفات گمرکی و بازرسی آنها بیشتر طول می کشد؛ در نتیجه زمان ترخیص کالا افزایش خواهد یافت.

5. طبقه‌بندی محموله

طبقه‌بندی صحیح کالاها بر حسب سیستم هماهنگ از دیگر مواردی است که برای افزایش سرعت ترخیص باید رعایت شود. طبقه‌بندی نامناسب، ممکن است، تشخیص تخلف گمرکی و تأخیر در بازرسی را در پی داشته باشد.

6. تعرفه‌ها و عوارض گمرکی

پرداخت تعرفه ها، عوارض گمرکی و مالیات، یکی دیگر از کارهایی است که برای ترخیص به موقع کالا باید انجام گیرد. در واقع مشاهده اختلاف در مقادیر یا کد تعرفه های اعلامی، می تواند، موجب تأخیر گردد.

دلایل طولانی شدن مدت زمان ترخیص کالا

مدت ترخیص کالا با کوتاژ سبزدر ادامه مطالب قسمت قبل به برخی دیگر مهم ترین دلایل تاخیر در زمان ترخیص کالا اشاره می کنیم.

  • اظهارنامه گمرکی نادرست

تکمیل دقیق و صحیح اظهارنامه گمرکی یکی از مراحل مهم ترخیص کالا محسوب می شود. فقدان این سند یا درج هر گونه اطلاعات نادرست می تواند، ترخیص کالا را به تأخیر بیندازد.

  • علامت گذاری نادرست

علامت گذاری دقیق و صحیح از شروط مهم ترخیص کالاهای خطرناک است. هر گونه خطا یا اشتباه در این کار می تواند، تاخیر را در پی داشته باشد.

  • خطای مستندسازی

بالا بودن حجم کار می تواند، نیروهای ترخیص را دچار اشتباه کند؛ به همین دلیل وجود اشتباهات جزئی نیز ممکن است، ترخیص کالا را با تاخیر مواجه کند. به همین دلیل توصیه می شود، اسناد و مدارک را با دقت بررسی نموده و از صحت کامل آنها اطمینان حاصل کنید.

  • محاسبه نادرست هزینه ها

همان گونه که می‌دانیم و پیشتر نیز اشاره شد، ترخیص کالا از گمرک، هزینه هایی دارد که باید پرداخت شوند. اشتباه در محاسبه این هزینه ها یکی دیگر از دلایلی است که می تواند، موجب طولانی تر شدن زمان ترخیص کالا گردد. بهتر است، قبل از حمل و نقل، هزینه ها را با دقت محاسبه نموده و برای پرداخت آنها برنامه ریزی کنید.

مدت زمان توقف کالاها در گمرک

کالاهای وارداتی و صادراتی باید در یک زمان مشخصی از گمرک ترخیص شوند. در غیر این صورت صاحبین کالا باید جریمه های سنگین گمرکی را بپردازد سپس نسبت به ترخیص کالا از گمرک اقدام کنند. مدت زمان توقف کالاها در گمرک بسته به نوع کالا متفاوت است، اما میانگین توقف کالا در گمرک 3 ماه است.

آیا امکان تمدید مدت زمان ترخیص کالا از گمرک وجود دارد؟

در صورتی که علت موجه ای برای تمدید داشته باشید و به صورت کتبی درخواست کنید و هزینه های انباری داری در مدت زمان توقف کالاها در گمرک را بپردازید می توانید حداکثر تا 2 ماه مدت زمان ترخیص کالا را تمدید کنید. اگر برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس نیاز به راهنمایی دارید مشاوران ما در خدمت شما هستند.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

ترخیص کالا از گمرک با بازرگانی تلاش و توسعه

سوای از آنچه تا بدین جا گفته شد، کمک گرفتن از یک افراد خبره حوزه ترخیص کالا، بهترین و مؤثرترین روش برای کاهش مدت زمان ترخیص کالا از گمرک است.

ما بازرگانی تلاش و توسعه را پیشنهاد می کنیم؛ زیرا از کارشناسان و مشاوران متخصص در زمینه واردات، صادرات و خدمات ترخیص کالا از گمرک بهره می برد. این مجموعه، سابقه کاری موفقی دارد؛ با آگاهی از قوانین و چالش های احتمالی مسیر به تجار کمک می کند، تا با صرف هزینه مناسب و در کوتاه ترین زمان ممکن، کالاهای خود را ترخیص نمایند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.