کدساتا چیست

کد ساتا چیست؟ چگونگی ترخیص کالا بدون کد ساتا

ترخیص کالا از گمرک مراحل و تشریفاتی دارد که برای آن که بتوانیم کالا را به طور قانونی از گمرک خارج کنیم باید تمام مراحل را انجام دهیم. یکی از مراحل ترخیص کالا تعیین منشاء ارز است. برای تعیین منشاء ارز به گمرک نیاز به اخذ کد رهگیری یا کد ساتا است.

همه ی کالاهای که از طریق برات و یا از نوع بانکی ثبت سفارش کرده اند، تعلق می گیرد. در این مقاله شیوه تعیین منشاء ارز و دریافت کد ساتا را به طور کامل آموزش داده ایم، برای کسب اطلاعات مفید درمورد تعیین منشاء ارز و کد ساتا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کد ساتا چیست؟

در هنگام تعیین منشأ ارز با شناسه رهگیری یا کد ساتا مواجه می شوید، سؤالی که ممکن است برایتان بوجود بیابد این است که، کد ساتا بانک مرکزی چیست؟ زمانی که برای اظهار منشأ ارز به سامانه جامع تجارت مراجعه می کنید، شناسه ای تحت عنوان کد ساتا به شما داده می شود.

دریافت کد ساتا برای وارد کردن کالا به کشور لازم است. کد 14 رقمی ساتا در واقع مجوز اظهار گمرکی کالا است و  تجاری که قصد واردات و شادرات دارند، باید هرچه زودتر برای ترخیص کالا اقدام به دریافت کد ساتا بانک مرکزی کنند.

اظهار منشاء ارز چیست؟

یکی از الزامات اظهار گمرکی تعیین منشاء ارز است. اظهار منشاء ارز یعنی تعیین شود که ارز مختص کالای وارداتی از چه محلی تأمین می شود. اگر منشاء ارز توسط بانک تأیید شود کد رهگیری و یا کد ساتا صادر می شود و مجوز اظهار گمرکی داده می شود.

تعیین  منشأ ارز برای کنترل بیشتر بانک مرکزی بر روی واردات و صادرات کالا است، به این صورت که ارزهای اختصاص داده شده به کالاهای وارداتی و صادراتی در سامانه تجارت، اولویت بندی می شود و ارز مشخص به کالای موردنظر تعلق می گیرد.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

اخذ کد ساتا چه کاربردی دارد؟

در زمان مراجعه به سامانه جامع تجارت برای تعیین منشأ ارز کد رهگیری منشأ ارز یا کد ساتا به شما داده می شود. با استفاده از این کد می توان فرم اظهارنامه را تنظیم و باقی امور گمرکی را تکمیل کنید، در اصل این کد منبع ارز کالای وارداتی موردنظر شما را نشان می دهد.

کد ساتا برای کالای وارداتی

بعد از اعلام گمرک مبنی بر اینکه بدون تعیین منشاء ارز ودریافت کد ساتا، هیچ کالایی از گمرک ترخیص نمی شود. بعد از ثبت سفارش کالا، عملکرد سامانه ارزی نیز به استعلام کد ساتا که قبلا بر اساس تعیین منشاء ارز دریافت کرده است، وابسته است. در غیر این صورت کالا ترخیص نمی شود.

سامانه جامع تجارت چیست؟

سامانه جامع تجارت چیست

سامانه تجارت به آدرس اینترنتی  https://www.ntsw.ir/ موجب آسان شدن و سرعت گرفتن بسیاری از امور تجاری شده است. این سامانه سبب کنترل بیشتر اطلاعات و مراحل تجاری شده است. همچنین باعث کم شدم مراجعات حضوری به دفاتر امور تجاری و صرفه جویی در وقت و هزینه بازرگانان می شود.

چگونگی تعیین منشأ ارز و دریافت کد ساتا

قبل از اقدام به ترخیص کالا در ثبت سفارش های غیر بانکی و قبل از دریافت اعلامیه تأمین ارز از بانک عامل در ثبت سفارش های بانکی، منشأ ارز را اعلام کنید. برای کالاهایی که مشمول شناسه رهگیری هستند، باید بعد از تعیین منشا ارز کد را دریافت کنید تا بتوانید سایر امور گمرکی و ترخیص کالا را پیگیری نمایید.

نحوه تعیین منشأ ارز ثبت سفارش های غیر بانکی و اخذ کد ساتا:

1.وارد سامانه تجارت شوید

2.از منوی سمت راست صفحه عملیات ارزی را انتخاب کنید.

3.روی مدیریت عملیات ارزی غیر بانکی و سپس روی تعیین منشأ ارز کلیک کنید

4.در قسمت کد ثبت سفارش، شماره ثبت سفارش کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید.

5.روی گزینه ی ایجاد منشأ ارز کلیک کنید و کالایی را که لازم است برای آن منشأ ارز تعیین شود را انتخاب کنید.

6.اطلاعاتی همچون وزن ناخالص، وزن خالص، تعداد و مقدار بسته بندی را اضافه  کنید.

7.بعد از افزودن شماره  تاریخ بارنامه گزینه ی افزودن را انتخاب کنید.

8.بعد از انتخاب هزینه ها برای دریافت کد ساتا، تعیین منشأ ارز را انجام دهید.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

تعیین منشأ ارز ثبت سفارش های غیر بانکی

تعیین منشأ ارز و اخذ کد ساتا برای ثبت سفارش های بانکی، تا حدودی شبیه به مراحل ثبت سفارش های بانکی است که در بالا ذکر کرده ایم، با این تفاوت که بعد از انجام ثبت سفارش، اسناد حمل را به بانک مورد نظر ارائه دهید تا برای تعیین منشأ ارز بتوانید اقدام کنید.

برای تعیین منشأ ارز ثبت سفارش های غیر بانکی ابتدا وارد سایت جامع تجارت شوید و گزینه های عملیات ارزی، مدیریت عملیات ارزی بانکی و تعیین منشأ ارز را انتخاب کنید و در آخر بر روی گزینه ایجاد منشأ ارزی جدید کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز ترخیص کالا و کد ساتا

مدارک مورد نیاز ترخیص کالا و کدساتا

برای ترخیص کالا از گمرک به مدارک و اسنادی نیاز است. از جمله مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا، بیمه نامه، پروفرما اینویس، بارنامه، ترخیصیه، فاکتور خرید، قبض انبار، و فهرست عدل بندی هستند.

یکی از مهمترین مدارک، اظهار نامه گمرکی است که به کد ساتا بانک مرکزی، برای تنظیم و تکمیل آن نیاز است. در نتیجه دریافت کد ساتا گمرکی اهمیت بسیار بالایی دارد. پیشنهاد می کنیم از یک شرکت ترخیص کالا از گمرک کمک بگیرید.

مدت زمان دریافت کد ساتا چقدر است؟

ممکن است مراحل دریافت کد ساتا از بانک مرکزی تا یک ماه به طول انجامد و باید بدانید تا قبل از صدور این کد امکان ترخیص کالا از گمرک وجود ندارد.

چگونگی ترخیص کالا بدون کد ساتا

از آنجایی که دریافت کد ساتا برای اظهار نامه گمرکی و تعیین منشأ ارز بسیار مهم است، باید بدانید ترخیص کالا بدون کد ساتا امکان پذیر نمی باشد.

 

ترخیص کالا به همراه کد ساتا در بازرگانی تلاش و توسعه

در این مقاله یکی از مراحل ترخیص کالا را که دریافت کد ساتا و تعیین منشأ ارز است را به طور کامل توضیح داده ایم. با توجه به آن که مراحل و تشریفات ترخیص کالا کار پیچیده ایی است توصیه می کنیم بازرگانان تمام مراحل ترخیص کالا و دریافت کد ساتا را به ترخیص کار گمرک مجموعه بازرگانی تلاش و توسعه بسپارند.مشاوره تلفنی ما: 02141648

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.