کد تعرفه کالا یا HS Code

کد تعرفه کالا یا HS Code چیست؟

واردات و صادرات دارای قوانین و اصطلاحاتی است که برای ترخیص کالا باید با آنها آشنا باشید. یکی از این اصطلاحات کد تعرفه گمرک یا HS code است. سؤالی که پیش میاید این است که اچ اس کد چیست؟

HS کد، یک سیستم کدگذاری، طبقه بندی بین المللی است که با توجه به سیاست های مالیاتی، قیمت گذاری و اقتصادی توسط هیئتی مشترک از تمامی دولت های جهان، طراحی می شوند. برای آشنایی با کد تعرفه گمرکی یا HS در این مقاله با ما همراه باشید. در این مطلب کد تعرفه کالا را به طور کامل توضیح می دهیم.

 

کد (HS) چیست؟

HS کد مخفف Harmonized system code به معنای کد هماهنگ کننده است. این کد مختص ایران نیست و در واقع کد مشترک تجاری بین همه ی کشور های دنیا است. در این سیستم هر کالایی کد اختصاصی خود را می گیرد. هر کالا توسط یک واحد هشت تا ده رقمی شناسایی می شود. مشخصات و جزئیات کالا با کد تعرفه گمرکی نشان داده می شود.

این کد مشخص کننده نوع مواد تشکیل دهنده، کاربرد و ارزش تقریبی و… کالا است، همچنین محاسبه ی هزینه حقوق و عوارض ورودی کالا جهت ترخیص کالا بر اساس کد اچ اس است و از طریق این کد می توان از مجاز و یا غیر مجاز بودن کالا و یا  مجوز های لازم برای ترخیص مطلع شد.

 کد تعرفه گمرکی کالا در هر کشور و در هر کتابی نوشته شده است. بخشی از این کدها بین المللی است و در تمام دنیا یکسان است و بخش دیگر، با توجه به  قوانین هر کشور تعیین می شود. دولت ها با توجه به سیاست های قیمت گذاری، مالیاتی، بودجه بندی و اقتصادی کشور، برای استانداردسازی، شناسایی، طبقه بندی صحیح کالا استفاده می کنند.

همان طور که قبلا گفتیم کد تعرفه ی کالا هشت تا ده رقم دارد که از چپ به راست 6 رقم اول در سراسر جهان، کشورهایی که از قوانین سازمان جهانی گمرک تبعیت می کنند با توجه به عدد مفهوم یکسانی دارد زیرا مفهوم اعداد را سازمان جهانی گمرک(WCO) تعیین می کند.

دو رقم اول نشان دهنده ی فصل کالا، دو رقم دوم نشان دهنده ی سر دسته کالا و دو رقم سوم، نشان دهنده زیردسته کالا می باشد و چهار رقم آخر تابع قوانین طبقه بندی هر کالا،در هر کشور است.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

نحوه دریافت کد تعرفه کالای وارداتی

نحوه دریافت کدهای تعرفه کالای وارداتی

دریافت کد تعرفه ی کالا اتاق بازرگانی از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که جریمه ی عدم دریافت کد تعرفه گمرکی و یا ثبت اشتباه کد حتی به صورتی سهوی، معادل 50 تا 200 درصد ارزش کالای وارداتی است که پرداخت این جریمه برعهده واردکننده می باشد.

پس به همین دلیل یادگیری نحوه دریافت این کد لازم و ضروری است. در این بخش از مقاله قصد داریم نحوه دریافت کد را آموزش دهیم. برای دریافت این کد سه روش وجود دارد:

  • مراجعه  حضوری به دفتر تعیین تعرفه گمرکی
  • مراجعه به کتاب قوانین و مقررات واردات و صادرات که هر سال به روز رسانی می شود.
  • مراجعه به سایت ایران کد

1- برای دریافت کد تعرفه گمرکی از روش حضوری به این صورت است که متقاضی به دفتر تعیین تعرفه گمرکی کالای وارداتی می رود و پس از تکمیل فرم تعیین تعرفه گمرکی، نمونه، اصل کاتالوگ و بروشورهای مربوط به کالا را ارائه می دهد و بعد از پرداخت هزینه تعیین تعرفه گمرکی، شماره کد اچ اس را از گمرک دریافت می کند.

2- روش دیگری که می توان از طریق آن کد تعرفه کالا را دریافت کرد، مراجعه به کتاب مقررات و قوانین واردات و صادرات است. هر سال کتاب تعیین کد تعرفه کالا در همه ی کشورها چاپ می شود. عوارض و تعرفه کالاهای گمرکی در این کتاب به چاپ رسده است. متقاضی باید فصل مربوط به کالای مورد نظر خود را بیابد و دسته و زیر دسته ی کالا را پیدا کند و کد تعرفه ی کالای وارداتی خود را پیدا کند. در این کتاب اطلاعات کالاهای وارداتی در 21 قسمت و 98 فصل دسته بندی شده است.

3- آسان ترین و مطمئن ترین روش برای دریافت کدHS ، روش اینترنتی و مراجعه به سایت https://irancode.ir/ است. مراحل جستجوی کد تعرفه گمرکی در سایت ایران کد به صورت زیر است: در مرحله اول بعد از مراجعه به سایت ایران کد، در کادر جستجو، نام کالای خود را وارد کنید. به عنوان مثال برای دریافت کد تعرفه ی گندم، واژه ی گندم را در کادر جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را بزنید.

مراحل دریافت HS CODEحال صفحه ای که اقلام دارای کلمه گندم را دارند، باز می شود. سپس برای دریافت اچ اس کد کالا، گزینه ی «جایگاه در ساختار ایران کد» را انتخاب کنید و کد کالای گندم را مشاهده کنید.

نحوه دریافت کد تعرفه کالای وارداتی از سایت ایران کد

برای اطلاعات بیشتر درمورد دریافت کد تعرفه می توانید با کارشناسان بازرگانی تلاش و توسعه ارتباط برقرار کنید.

 

جدول تعرفه گمرکی و حقوق و عوارض گمرکی

جدول تعرفه گمرکی و حقوق و عوارض گمرکی

برای مشاهده جدول کد تعرفه گمرکی 1402 به سایت ایران کد وارد شوید و بر روی گزنه ی «درختواره ایران کد» کلیک کنید. در این صفحه جدول مربوط به دسته بندی کالاها قرار گرفته است. با کلیک کردن بر روی هر دسته از کالاها، زیر دسته های آن به صورت کامل نمایش داده می شود و در آخر بر روی زیر دسته مورد نظر کلیک کرده و کد کالای آن دسته را دریافت کنید.

 

کاربردهای کد تعرفه کالای وارداتی

کد تعرفه کالا(HS) اهمیت زیادی دارد که در این بخش کاربرد های کد تعرفه کالا گمرکی را دکر کرده ایم:

  • در مورد جزئیات کالا هنگام خدمات ثبت سفارش کالا وارداتی، اطلاعات کافی می دهد.
  • اطلاع از مجاز و یا غیرمجاز بودن کالا برای ورود به کشور
  • اطلاع از میزان حق ورودی کالا که تعرفه گمرکی و سود بازرگانی را شامل می شود.
  • اطلاع از خطرناک و یا غیر خطرناک بودن کالا و آیا کالاهای بهداشتی نیاز به قرنطینه دارد یا خیر
  • اطلاع از قوانین کشور مبدأ کالای وارداتی در باره ی واردات آن به کشور های دیگر
  • داشتن یک جامع آماری برای سازمان گمرک درباره تجارت بین المللی کالا
  • دریافت اطلاعات درباره ی مجوز های لازم برای ترخیص کالا

 

کد تعرفه کالای گمرکی

در این مقاله با مفهوم کد تعرفه کالای گمرکی و ترخیص کار گمرک به طور کامل آشنا شدیم و اطلاعات لازم را جهت دریافت کد و نحوه استفاده از آن را بدست آورده ایم. از آنجایی که عدم دریافت کد و یا ثبت اشتباه کد تعرفه حتی به صورت سهوی جریمه ی سنگینی برایتان رقم می زند، بهتر است فرایند ترخیص و دریافت و ثبت کد تعرفه کالا را به کارشناسان حرفه ای و با تجربه محول کنید.

 بازرگانی تلاش و توسعه در خصوص ترخیص کالا و واردات و صادرات با به کارگیری از متخصصین باتجربه و مجرب شما را در این امر یاری میکند. جهت مشاوره رایگان میتوانید با ترخیص کار گمرک و ومشاوران ما با استفاده از شماره های درج شده بر روی سایت در ارتباط باشید.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.