واردات گوشی مسافری

شرایط واردات گوشی مسافری 1402 چیست ؟

یه طور کلی هر گوشی موبایلی که وارد کشور شود و بخواهد با سیم کارت های داخلی راه اندازی شود، گوشی مسافرتی می گویند. برای وارد کردن گوش های مسافرتی، باید به قانون واردات گوشی مسافری اطلاعات کافی را داشته باشد. وارد کردن گوشی مسافری شرایط خاصی دارد و اگر بدون رعایت قوانین گوشی وارد کنید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید و ضرر های جبران ناپذیری را در پی دارد. در این مقاله از شرکت ترخیص کالا از گمرک بازرگانی تلاش و توسعه، قوانین و شرایط واردات گوشی مسافری 1402 و نحوه وارد کردن گوشی مسافری را برای شما به طور کامل توضیح داده ایم.

شرایط گمرک گوشی مسافرتی و رجیسترکردن 1402

وارد کنندگان باید بدانند بعد از پرداخت گمرک گوشی مسافری، فقط تا یک ماه فرصت دارند که جهت ثبت اطلاعات به گمرک مراجعه کنند و گوشی را رجیستری کنند. همچنین مسافرانی که قصد اقامت بیشتر از یک ماه را دارند ، باید اقدامات لازم برای رجیستری گوشی خود انجام دهند. شرایط رجیستری گوشی مسافری و شرایط ورود گوشی موبایل توسط مسافر به گونه‌ ای است که هیچ محدودیت و قیدی توسط افراد، برای تعداد گوشی همراه مسافر و واردات گوشی مسافری وجود ندارد؛ در نتیجه در صورت نبود وجود محدودیت واردات گوشی مسافری تنها موردی که باید مورد توجه واقع شود، ارزش گذاری گوشی های تلفن همراه است.

قوانین گوشی مسافری در سال ۱۴۰۲

قوانین واردات گوشی مسافری

نحوه ورود گوشی مسافری سال و قانون رجیستری گوشی مسافری به صورت زیر است.

 • برای آوردن گوشی از خارج از کشور، هر شخص فقط یکبار در سال می تواند با پاسپورت خود یک گوشی ثبت کند.
 • در لحظه ورود به کشور اطلاعات گوشی وارداتی باید در گمرک ثبت شود.
 • یک ماه فرصت برای پرداخت گمرکی گوشی مسافری و دیگر هزینه ها وجود دارد.
 • کد فعال سازی پیامک شده یا در سامانه همتا قرار می گیرد.

*توجه داشته باشید که اگر یکی از مراحل را اشتباه انجام دهید هزینه عودت داده نمی شود و گوشی هم دیگر امکان رجیستری نخواهد داشت.

ریجستری گوشی چیست؟

طرح ریجستری گوشی از انتهای سال 1396 اجرا شد. هدف از این طرح جلوگیری از ورود گوشی قاچاق به کشور بود. ریجستری گوشی یعنی شما، IMEI گوشی را با یک شماره موبایل در سامانه همتا ثبت کنید. گوشی هایی که به صورت قانونی وارد کشور شده باشند و در گمرک IMEI آن ها ثبت شده باشد، امکان ریجستری خواهند داشت. در ادامه با نحوه رجیستری گوشی مسافری بیشتر آشنا خواهیم شد.

روش های ریجستری گوشی مسافرتی

برای رجیستری گوشی مسافرتی باید سه مرحله را طی کرد:

1. وارد کردن گوشی با پاسپورت

برای رجیستر گوشی مسافری، اگر گوشی موبایل از کشور خارجی خریده اید و قصد دارید بیش تر از 30 روز از سیمکارت های داخل ایران استفاده کنید باید به محض ورود به کشور، گوشی خود را ریجستر کنید. در این مرحله توسط گمرک اطلاعات شخصی شما به همراه اطلاعات دستگاه ثبت می شود. در صورت بروز سؤال در رابطه با هزینه رجیستری گوشی مسافری با پاسپورت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

2. پرداخت عوارض گمرک

اگر مسافر ایرانی باشد یک ماه برای پرداخت عوارض فرصت دارد که به سایت گمرک گوشی مسافری مراجعه کند. اما مسافر با پاسپورت اتباع خارجی بعد از تمام شدن مهلت یک‌ماهه اقدام به ریجستری کردن گوشی به صورت حضوری در نزدیک ترین گمرک کند.

3. دریافت کد فعالسازی برای ریجستر کردن گوشی

بعد از آنکه دو مرحله بالا را انجام دادید برای شماره ثبت شده پیامکی از سامانه همتا ارسال می شود.بعد از دریافت این کد فرد می تواند گوشی موبایل را به اسم خود ثبت کند.

تعرفه واردات موبایل برای سال 1402

تعرفه واردات موبایل

پرداخت هزینه گمرک گوشی بدین صورت است که تعرفه گوشی مسافری به صورت تجاری برای گوشی های بالای 600 دلار جمع حقوق ورودی 15 درصد و برای گوشی زیر 100 دلار جمع حقوقی ورودی 6 درصد است. این تعرفه طبق مقررات واردات گوشی مسافری در سال 1402 جمع  حقوق ورودی گوشی بالای 600 دلار با صفحه ی غیر لمسی 30 درصد و گوشی با صفحه کلید لمسی با ارزش 100 تا 600 دلار ، 8 درصد اعلام شده است. برای دریافت اطلاعات دقیق در رابطه با تعرفه رجیستری گوشی مسافری با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جدول تعرفه واردات موبایل در سال ۱۴۰۲و هزینه گمرک گوشی

دفتر واردات گمرک جدول هزینه رجیستری گوشی سال 1402 را به شرح زیر اعلام کرده است:

جدول تعرفه واردات موبایل در سال ۱۴۰۲

 

مشخصات نوع تعرفه در رویه تجاری نرخ تعرفه در سایر رویه ها (مسافرتی و پستی)
ارزش گوشی نوع تلفن همراه ردیف تعرفه ماخذ حقوق گمرکی ماخذ سود بازرگانی جمع حقوق گمرکی ماخذ حقوق گمرکی ماخذ سود بازرگانی جمع حقوق گمرکی
کمتر از ۱۰۰ دلار هوشمند ۸۵۱۷۱۳۹۰ ۴% ۲% ۶% ۸% ۴% ۱۲%
دارای صفحه کلید غیر لمسی ۸۵۱۷۱۴۲۰ ۴% ۱۱% ۱۵% ۸% ۲۲% ۳۰%
بین ۱۰۰ تا ۶۰۰ دلار هوشمند ۸۵۱۷۱۳۹۰ ۴% صفر ۴% ۸% صفر ۸%
دارای صفحه کلید غیر لمسی ۸۵۱۷۱۴۲۰ ۴% ۱۱% ۱۵% ۸% ۲۲% ۳۰%
بالای ۶۰۰ دلار هوشمند ۸۵۱۷۱۳۹۰ صفر ۱۵% ۸% صفر ۸%
دارای صفحه کلید غیرلمسی ۸۵۱۷۱۴۲۰ ۱۵% ۸% ۲۲% ۳۰%

هزینه گمرکی گوشی مسافرتی رجیستری را چگونه پرداخت کنید؟

دو روش برای پرداخت تعرفه گمرک گوشی مسافری وجود دارد تا بتوانید خدمات ترخیص کالا گوشی مسافری خود را انجام دهید. در روش اول زمانی که وارد کشور بشوید می توانید یکی از دفاتر گمرک مراجعه نمایید و از کارشناس گمرک بخواهید اطلاعات گوشی شما را ثبت کند.بعد از مشخص شدن هزینه گمرک و پرداخت هزینه، یک رسید از گمرک دریافت می کنید.

در روش دوم به سامانه گمرک کشور (https://epl.irica.ir) مراجعه کرده و بعد از ثبت اطلاعات هزینه گمرک را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

*توجه داشته باشید رسید گمرک را نزد خود نگاه دارید.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

بازرگانی تلاش و توسعه بهترین شرکت برای واردات گوشی مسافری

در این مقاله صفر تا صد واردات مسافری 1402 را به طور کامل توضیح دادیم و شرایط و مقررات واردات گوشی مسافری را بیان کردیم. بهتر است قبل از وارد کردن موبایل مسافری با یک کارشناس که متخصص در این حوزه است، مشورت کنید. شرکت بازرگانی تلاش و توسعه، یکی از شرکت های معتبر است که با به‌کارگیری کارشناسان حرفه ایی و ترخیص کالا از گمرک بندرعباس و دیگر گمرکات، می تواند شما را در امر واردات و ترخیص کالا یاری کند. جهت مشاوره ی رایگان با کارشناسان بازرگانی تلاش و توسعه در رابطه با سود واردات گوشی مسافری از دبی، نحوه وارد کردن گوشی مسافری، تعرفه واردات گوشی مسافری،  شرایط وارد کردن گوشی مسافری و مراحل رجیستری گوشی مسافری می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • اقبال رضائی سرابی
  بهمن ۶, ۱۴۰۲ ۵:۲۱ ب.ظ

  سلام وقت به خیر، سوال من این هست که یه گوشی دست دوم پسرم داده (اپل ۱۲) می خواهم همراه بیاورم هزینه آن برای ریجستر کردن واحیانا گمرگ چقدر میشه ؟ باتشکر قبلی از راهنمایی شما

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.