مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در مورد برنج

مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در مورد برنج

مدیرکل دفتر تأمین، توزیع و تنظیم بازار با اشاره به مصوبات ستاد تنظیم بازار برای برنج و کالا های اساسی، گفت: قرار است گمرک و سازمان حمایت لیست برنج های وارداتی ترخیص شده و در انبار ها را برای صدور حواله توزیع، به دییرخانه ستاد اعلام کند.

محمدرضا کلامی اظهار داشت: یکی از موضوعات مطرح شده در ستاد تنظیم بازار مربوط به قدردانی وزیر صنعت به عنوان رئیس کارگروه تنظیم بازار، از اقدامات منسجم اعضای کارگروه در سال ۹۸ بود که این اقدام باعث مدیریت مناسب بازار برخلاف وجود محدودیت شد.

وی با بیان اینکه در همین راستا وزیر صنعت به استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و توان تشکل‌ها و بخش خصوصی و دستگاه‌های تخصصی در بررسی موضوعات ارجاعی به کارگروه تنظیم بازار تأکید کردند، گفت: بنابراین مقرر شد کمیته‌ای با حضور دستگاه‌های متولی از جمله وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت، بانک مرکزی، وزارت صمت، اتاق بازرگانی ایران و سایر مراجع ذیربط تشکیل شود.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار تصریح کرد: وظیفه این کمیته بررسی آمار واقعی سرانه مصرف برنج و سایر کالا‌های اساسی، میزان تولید، نیاز واردات، اثرات تغییر نرخ ارز از این کالا و … برای تصمیم سازی در خصوص نرخ تامین ارز این کالا برای محموله‌های موجود در بنادر، محموله‌های در راه و ثبت سفارش‌های تخصیص و تامین ارز نشده، با محوریت دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار اقدام و نتیجه برای اخذ تصمیمات لازم بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به مصوبات هشتاد و هشتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار که برنج وارداتی مشمول کالا‌های مبارزه با احتکار شد و همچنین لزوم توزیع موجودی برنج وارداتی تامین ارز شده با نرخ رسمی (۴۲۰۰ تومان) که در اختیار تجار است اعم از برنج هندی، پاکستانی و … که در شبکه‌های تحت نظارت دولت است، گمرک و سازمان حمایت باید لیست کامل انواع برنج‌های وارداتی ترخیص شده از گمرکات و موجودی در انبار‌ها را برای صدور حواله توزیع در شبکه‌های منتخب به دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار ارسال کنند.

به گفته کلامی، بر اساس این مصوبه ترخیص انواع برنج تامین ارز شده با نرخ رسمی از سوی گمرک منوط به سهمیه بندی برنامه توزیع دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار و اعلام رسمی آن به گمرک است.

مدیر کل دفتر تأمین، توزیع و تنظیم بازار بیان کرد: گمرک مکلف شد فهرست کلیه ترخیص‌های درصدی کالا‌های اساسی و ضروری بخصوص برنج را که با مجوز بانک مرکزی، اعلام بانک عامل و اختیارات گمرک ترخیص شده اند را به دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار ارسال کند تا در قالب کمیته‌ای متشکل از بانک مرکزی، گمرک، سازمان حمایت و واجا با مسئولیت دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.