مذاکرات روسای کل گمرکات ایران و ترکیه برای حل مشکلات مرزی و گمرکی

مذاکرات روسای کل گمرکات ایران و ترکیه برای حل مشکلات مرزی و گمرکی / آمادگی گمرکات دو کشور برای بازگشایی مرزها با اجرای پروتکل های بهداشتی

روسای کل گمرکات ایران و ترکیه برای حل مشکلات مرزی  از طریق ویدئو کنفرانس گفت و گو و بر آمادگی گمرکات دو کشور برای بازگشایی مرزها با اجرای پروتکل های بهداشتی تاکید کردند .

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران ؛ اعلام آمادگی جهت مبادله پروتکل بهداشتی به منظور بازگشایی مرزها ، واردات کالا از بازارچه مرزی ساری سو ، اجرای فاز سوم پروژه تیرالکترونیک e-Tir در سطح تمامی گمرکات دو کشور ، تبادل برخط اطلاعات با توجه به نهایی شدن مذاکرات کارشناسی ، بررسی علت عدم پذیرش کامیون های ترک از مرز بازرگان ، استرداد اسناد حمل در مبادی بارگیری واگن های راه آهن به طور دقیق و خودداری از عودت آنها از مقصد به سمت ایران ، استعلام الکترونیکی گواهی مبدا برای کالاهای مشمول موافقتنامه تعرفه ترجیحی PTA ، پیگیری اخذ مجوز از ریاست جمهوری ترکیه در خصوص انتقال کالاهای صادراتی ایرانی جهت ارزیابی به گمرک دوبایزید ترکیه و  تبادل اطلاعات و تصاویر X-RAY در مرزهای مشترک از محورهای مهم مذاکرات روسای گمرکات دو کشور در این مذاکرات بود .

مهدی میر اشرفی رئیس کل گمرک ایران در گفت و گو با همتای ترکیه ای خود گفت : سازمان جهانی تجارت تاکید کرده که در هیچ شرایطی مرزهای تجاری بین کشورها بسته نشود اما کرونا باعث شده بزرگترین گمرک مرزی دو کشور یعنی گمرک بازرگان مسدود شود و انتظار می رود با تلاش دو طرفه بتوانیم مرز را باز و همکاری های گمرکی و مبادلات تجاری را در مرز گوربلاغ – بازرگان از سر بگیریم تا با رعایت پروتکل های بهداشتی بزرگترین مرز تجاری دو کشور بازگشایی شود.

میر اشرفی ادامه داد : برای 24 ساعته کردن مرز گمرک رازی آمادگی داریم تا عملی کنیم . در شرایط کنونی مشکلات زیادی در مرزها برای کامیون ها هست که انتظار است با دید مثبت پیگیری و رفع شود . البته
تعریف مرز جایگزین برای زمانی که بازرگان بسته است ، تدبیر خوبی بود تا بتوانیم از گمرک رازی و بازارچه ساری سو مبادلات تجاری را انجام و ادامه بدهیم.

میراشرفی تاکید کرد : ما انتظار داریم مرزهای مشترک با ایران با کمک و پیگیری های شما بازگشایی شود همانطور که مرزهای مشترک دیگر کشورها با ترکیه باز هست و برای ما هم همان مد نظر قرار گیرد تا مرزها بازگشایی شود.
رئیس کل گمرک ایران افزود :  امیدواریم با پیگیری هایی که شما انجام می دهید این مشکلات رفع و مرزها بازگشایی شود و ایران نیز اقدامات لازم را انجام خواهد داد .

بنابراین گزارش ؛ رضا تونا توراگای معاون وزیر تجارت و رئیس کل گمرک ترکیه نیز در این گفت و گو از 24 ساعته شدن مسیر ریلی در مرز کاپی کوی-رازی استقبال و تاکید کرد که 24 ساعته شدن مسیر ریلی را بررسی خواهیم کرد و برای این کار آمادگی داریم.

وی افزود : در خصوص بازگشایی مرزها هم ما پیگیری مستمر می کنیم و وزارت بهداشت و کشور هم باید نظر بدهند اما تمام تلاش را خود را بعمل می آوریم .
رئیس کل گمرک ترکیه تاکید کرد : امیداست در آینده خبر های خوشی در خصوص بازگشایی مرزها به شما بدهیم تا همه چیز به روال عادی برگردد.
شایان ذکر است که حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران نیز در این جلسه حضور داشت.

برای دریافت خدمات ترانزیت از ایران با کارشناسان ما تماس بگیرید

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.