خدمات-تخصیص-ارز-برای-واردات

خدمات تخصیص ارز برای واردات

خدمات تخصیص ارز برای واردات امروز توسط مجموعه بازرگانی تلاش و توسعه به راحتی امکان‌پذیر است؛ اما قبل از این که بخواهیم به این موضوع بپردازیم که اصلا تخصص ارز و خدمات آن به چه معناست و تعریف صحیح آن چیست. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مطلب نکاتی را در اختیار شما قرار دهیم که شما عزیزان بایستی به عنوان یک بازرگان خبره از آن مطلع باشید. می توانید با ذخیره این مطلب از شرکت ترخیص کالا در تهران و دیگر شهر ها، در هر زمان که احتیاج به اطلاعاتی مفیدی در رابطه با راهنمای درخواست خدمات تخصیص ارز واردات داشتید، از این مطلب کمک بگیرید.

 

تعریف ارز و انواع آن

برای این که واردات کالا به کشور و ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس و دیگر گمرک ها به درستی انجام شود، بایستی از انواع ارزهای رایج در کشور استفاده کرد. این ارز توسط دولت تامین شده و در اقتصاد کشور نیز تاثیر بسزایی دارد. بنابراین می توانیم بگوییم که هر ابزاری که به عنوان پولی اعم از کاغذ، اسکناس و سکه معرفی می شود، نوعی ارز محسوب شده که می تواند واردات یا صادرات کالا مد نظر ما را امکان‌پذیر کند.

حال تخصیص ارز برای واردات پیرامون این موضوع ارائه می شود. مهم ترین ارزهایی که در کشور ایران برای واردات و صادرات کالاها مورد استفاده قرار می گیرد، ارز دولتی و ارز آزاد است. از آنجایی که دولت در حال حاضر با تحریم های خارجی بسیاری سر و کار دارد، روند تامین نیازهای ارزی کشور کاهش پیدا کرده و این موضوع می تواند تا حدی خسارات غیرقابل بازگشتی را به کشور وارد کند.

 

نحوه خدمات تخصیص ارز برای واردات به شکل دولتی

نحوه-خدمات-تخصیص-ارز-برای-واردات-به-شکل-دولتی

 

روش‌های بسیاری در حوزه نحوه تخصیص ارز برای واردات به شکل دولتی وجود دارد که در این بخش قصد داریم این روش ها را به شما معرفی کنیم.

 • ارز نیمایی: برای انجام این کار صادر کننده ابتدا بایستی به سامانه نیما مراجعه کرده و مشخص کند که قرار است چه کالایی را خریداری کند، زیرا این نوع ارز فقط به کالاهای مجاز تخصیص می گردد.
 • ارز بانکی: برای کالاهای اساسی دولتی می توانید از ارز بانکی 4200 تومان استفاده کنید. این ارزها تنها از بانکها تخصیص می شوند.
 • ارز اشخاص: خصیص ارز برای واردات در حوزه ارز اشخاص، تنها برای افراد خارج از کشور که به واردات کالا می پردازند، ارائه می شود.
 • واردات در برابر صادرات خود: در این نوع روش، فرد ارزی که حاصل از صادراتش است را به واردات اختصاص می دهد.
 • واردات در برابر صادرات دیگران: در این روش تامین ارز، وارد کننده از ارز صادر کننده ای دیگری استفاده می کند.

مراحل خدمات تخصیص ارز برای واردات

حال که دانستیم اساسا تخصیص ارز برای واردات چیست و مواردی در کشور به طور کلی ارز گفته می شود، در این بخش به معرفی انواع خدمات تخصیص ارز برای واردات و مراحل آن می پردازیم.

 1. در ابتدا بایستی مجوز ورود کالا به کشور توسط صاحب کالا یا فرد وارد کننده اخذ شود.
 2. این مجوز بایستی از سازمند صنعت، معدن و تجارت دریافت شود.
 3. بعد از تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت بایستی به مرحله بعدی یعنی انتخاب بانک عامل پرداخت.
 4. بانک عامل واسطه بین بانک مرکزی و وارد کننده است؛ زیرا صاحب کالا جز در موارد خاص نمی تواند با بانک مرکزی ارتباط برقرار کند.
 5. پس از انتخاب بانک عامل، نوبت به ثبت نام در سامانه ثبت سفارش است.
 6. برای ثبت نام بایستی شماره ثبت سفارش یا همان مجوز ورود کالا را به بانک عامل ارائه دهید.
 7. حال بانک عامل شماره مجوز را به بانک مرکزی ارسال می کند و شما در نوبت و گروه بندی خدمات تخصیص ارز وارداتی قرار می گیرید.

 

خدمات تخصیص ارز برای واردات به طور کلی خوب است یا خیر؟

خدمات-تخصیص-ارز-برای-واردات-به-طور-کلی-خوب-است-یا-خیر

برای بسیاری از وارد کنندگان این سؤال پیش می آید که آیا خدمات تخصیص ارز برای واردات برای کشور مناسب است یا خیر. باید گفت که در صورتی که سیاست گذاری های دولت در جهت اجرای منایل کنترل ورود و خروج ارز از کشور باشد، این خدمات به خوبی ارائه شده و به درستی نیز اعمال می شود. این کار همچنین باعثک کارآفرینی و ورود کالاهای اساسی به داخل کشور می شود. پس با این حساب می توان گفت تخصیص ارز برای این موضوع جنبه مثبت و خوبی دارد.

از طرفی دیگر، اگر فرد اقدام به ورود کالا به کشور کند، به طوری که کالا تاثیر منفی در زندگی فرد داشته و مشکلات بسیاری را نیز برای کشور به وجود آورد، پس تخصیص ارز نمی تواند گزینه مناسبی باشد. برای این که به خوبی در این حوزه فعالیت داشته باشید و خدمات را به درستی دریافت کنید، لازم است ابتدا کالاهای مورد نیاز کشور را شناخته و در جهت تامین آن ها قدم بردارید.

 

جمع‌بندی نهایی

همان طور که مطالعه کردید، ما به این موضوع پرداختیم که تخصیص ارز برای واردات در صورتی که باعث رشد اقتصادی کشور شود، هیچ مشکلی را برای شما به وجود نیاورده و چه بسا که می تواند باعث رشد اقتصادی نیز باشد. پس با توجه به مواردی که در این مطلب از شرکت ثبت سفارش واردات تلاش و توسعه به آن پرداختیم، بایستی گفت که در صورت پشت سر گذاشتن مراحل تخصیص به درستی، می توانید ارز لازم برای واردات را به شکل قانونی دریافت کنید.

 

سوالات متداول خدمات تخصیص ارز برای واردات

چرا خدمت تخصیص ارز برای ایران نیاز است؟

این خدمات باعث می شود تا بخش واردات و صادرات کشور رونق بگیرد.

آیا خدمات تخصیص ارز برای کشور جنبه مثبتی دارد؟

این خدمات می تواند باعث کارآفرینی و ورود کالاهای مورد نیاز به کشور شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.