کابوتاژ چیست؟

کابوتاژ چیست و چرا اهمیت دارد؟

عبارت کابوتاژ از واژه فرانسوی caboter مشتق گرفته ست که به معنای رفتن از بندری به بندر دیگر می باشد و در کشتی رانی ساحلی به سفر از دماغه به دماغه دیگر اطلاق می شود. حال آیا می دانستید با کابوتاژ می توانید هزینه های حمل و نقل خود را کاهش دهید و زودتر به سودآوری برسید؟  اگر کنجکاو هستید که بدانید به طور دقیق کابوتاژ چیست، در ادامه این مطلب از شرکت ترخیص کالا از گمرک و بازرگانی تلاش و توسعه به توضیح این موضوع می پردازیم.

کابوتاژ یا کران بری چیست؟

به روش حمل و نقل و جابه جایی و ارسال کالا بین گمرک بنادر و گمرک کشور دیگر کابوتاژ یا کران بری گفته می شود و چنانچه این حمل و نقل از طریق رودخانه‌ های مرزی یا در دریا بین بنادر یک کشور صورت بگیرد به آن کابوتاژ دریایی می گویند. کابوتاژ به حمل و نقل محموله نفت و مشتقات، سکوها بین بنادر داخل همان کشور می پردازد.

برگه کابوتاژ چیست ؟

مساحله کالابرگه کابوتاژ ، یک سند مهم و یک مدرک قانونی در حمل و نقل محموله است که شرایط و محدودیت‌ های حمل کالا را تعیین می‌کند. آن چه در برگه کابوتاژ قید می شود اطلاعاتی مانند: تعداد بار، نوع بسته بندی، وزن محموله، ارزش کالا و همچنین نام گمرک مقصد و مسیری که باید کالا طی کند، می باشد. بعد از ارائه برگه کابوتاز کلیه مدارک و مشخصات کلا توسط ماموران گمرک مطابقت داده می شود.

چرا کابوتاژ اهمیت دارد؟

کابوتاژ این امکان را به دولت ها می دهد که بتوانند بر اساس استانداردها معاملات داخلی خود را انجام بدهند و فقط به هزینه ها فکر نکنند و زمینه را برای حجم قابل توجهی از تجارت و شغل دریانوردی فراهم کنند.

مزایای کابوتاژ چیست؟

کابوتاژ مزیت های مختلفی را در اختیار شرکت ها و بازرگانان قرار می دهد که اصلی ترین مزیت آن شامل موارد زیر می شود:

1. صرفه جویی در هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل با کابوتاژ دریایی نسبت به حمل و نقل جاده ای چند درصد کمتر است. برای همین سودآوری افزایش می دهد و زمینه را برای رقابت شرکت ها فراهم می کند چون هزینه کالاها برای مشتریان بسیار کمتر می شود

2.کاهش ریسک سرقت و گم شدن

اصلی ترین مزایای کابوتاژ در گمرک کم شدن خطرات سرقت و ضرر می باشد. به این ترتیب تلفات ناشی از اقداماتی که شامل هزینه کالا، ارسال کالای جدید و برای تحویل آن شده را کاهش می دهد.

۳. قابلیت حمل حجم بیشتر

در کابوتاژ امکان ارسال چندین بار به طور همزمان فراهم شده است. اما در جاده محدودیت هایی مانند تردد کامیون ها در برخی از جاده ها، ظرفیت وزن و فضای خودرو این امکان را از صاحبین کالاها گرفته است.

۴. اثرات زیست محیطی کمتر

طبیعی است که استفاده از امکانات حمل و نقل با بنادر آلودگی کمتری برای محیط زیست به همراه دارد.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

انواع کابوتاژ

 

کابوتاژ دریایی

کابوتاژ دریایی روشی برای حمل و نقل کالا در داخل یک کشور از طریق آبراهه‌ها (دریا و رودخانه) است. کابوتاژ کشتیرانی در کشورهایی که مرز مشترک آبی با هم دارند انجام می شود و با آن می توان برای جابجایی بار، حمل و نقل مسافر و عملیات های مستقیم و ساحلی مربوط به گمرک و انبار، از گمرک مبدا به مقصد استفاده کرد. این روش برای کاهش هزینه‌ها و استفاده از پتانسیل‌های جغرافیایی کشورهایی که به آبراهه‌ها دسترسی دارند، به کار می‌رود. برای مثال حمل کالا از آذربایجان غربی به استان گلستان با استفاده از رود ارس و دریای خزر، یک نمونه از کابوتاژ دریایی است.

کابوتاژ هوائی

کابوتاژ هوایی زمانی رخ می‌دهد که برای سفر هوایی بین دو نقطه در یک کشور، عبور از حریم هوایی کشور دیگری لازم باشد. این اتفاق زمانی می‌افتد که دو نقطه توسط کشوری دیگر جدا شده باشند، مانند نخجوان و آذربایجان که توسط ارمنستان از هم جدا شده‌اند. در این حالت، برای حمل و نقل هوایی بین دو نقطه، باید از کابوتاژ هوایی استفاده کرد.

کابوتاژ جاده‌ای یا ریلی

درست مانند کابوتاژ دریایی و هوایی، گاهی اوقات برای حمل و نقل کالا بین دو نقطه در یک کشور، عبور از مسیرهای جاده ای یا ریلی یک کشور دیگر می تواند کوتاه تر و به صرفه تر باشد. در این شرایط، از اصطلاح “کابوتاژ جاده ای” یا “کابوتاژ ریلی” استفاده می شود.

کابوتاژ خودرو

کابوتاژ خودروهای شخصی روشی برای تردد موقت خودرو در یک کشور یا چند کشور دیگر است. در این روش، صاحب خودرو مجوز تردد محدود در مسیرهای مشخص را برای مدت زمان معینی دریافت می‌کند. پس از اتمام این مدت، خودرو باید به کشور مبدا بازگردانده شود. کسانی که می خواهند به خارج سفر کنند و ماشین شخصی خود را به همراه دارند حتما بایستی برگه تردد بین المللی خودرو یا کابوتاژ خودرو را دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز برای کاپوتاژ خودرو

کران بری

 برای دریافت کابوتاژ خودرو شخصی باید به همراه خودرو شخصی خود، سند و کارت ماشین و مدارک شناسایی و برگ سبز خودرو به گمرک مراجعه کند. همچنین ارائه برگه بیمه‌نامه‌ معتبر، گذرنامه و یک قطعه عکس ۴*۳ برای دریافت گواهینامه‌ بین‌المللی ضروری است. هزینه‌ های کابوتاژ خودرو شامل هزینه گواهینامه بین المللی، هزینه گرفتن پلاک بین المللی، کارت عضویت کانون و عوارض خروج از کشور می شود.

مقررات و شرایط کالای کابوتاژ

به جز ممنوعیت کابوتاژ برخی از کالاها گمرک یک سری مقررات و ایین نامه تنظیم کرده است که اصلی ترین شرایط کالای کابوتاژ عبارتند از:

  • صاحبین کالای کابوتاژ در تمام مدت حمل محموله بایستی برگه کابوتاژ را به همراه داشته باشد و حق ندارند کالا را از مسیر مجاز خود خارج کنند
  • کالای کابوتاژ باید در بازه زمانی مشخص توسط گمرک از مبدا به گمرک مقصد برسد. این زمان بر اساس وسیله نقلیه حمل بار، چگونگی مسیر و همچنین بر اساس فصول مختلف سال تعیین می شود. اگر کالای کابوتاژ در زمان اعلام شده به مقصد نرسد، صاحب کالا را مجبور به پرداخت جریمه می کند.

تشریفات کابوتاژ در گمرک

خروج کالای کابوتاژ از کشور و ورود مجدد آن فقط در گمرک امکان پذیر است و گمرک هم بایستی دارای مجوزهای لازم برای تشریفات کابوتاژ کالا باشد. گمرک یک لیست را به عنوان محلی برای تشریفات کابوتاژ اعلام می کند و با توجه به رسیدگی و پیگیری های لازم اجازه کابوتاژ در آن گمرک صادر می شود. صاحبان محموله ای که از طریق کابوتاژ حمل می ‌شود، باید هزینه‌ های گمرکی را پرداخت کنند اما از پرداخت حقوق گمرکی و سود و عوارض در ورود دوباره معاف هستند.

اگر برای ترخیص کالا نیاز به راهنمایی دارید می توانید از مشاوران بازرگانی تلاش و توسعه (شرکت ثبت سفارش واردات) کمک بگیرید.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

کدام کالاها را می توان کابوتاژ کرد؟

پروانه کابوتاژ کالا برای انتقال به گمرک مقصد باید از اعتبار لازم برخوردار باشد. اگر سه ماه از اعتبار پروانه گذشته و کالا به گمرک نرسیده. در این صورت طبق مقررات کالای مسالحه به مقصد نرسیده، اگر کالا مجاز باشد مجوز خروجی آن صادر می شود. اما اگر کالای کابوتاژ ممنوع باشد، قاچاق محسوب می شود.

اظهارنامه کاپوتاژ

کالاهای کاپوتاژ به دو روش دستی در گمرک مبدا و اظهار به صورت الکترونیکی از طریق سامانه جامع گمرک اظهار می شوند که باید شامل نوع کالا، ارزش کالا، تعداد و نوع بسته ها، وزن، نام گمرک در مقصد و مسیر مورد نظر باشد. حتما دقت داشته باشید که هیچ کدام از این اطلاعات نباید در بیانیه تاکید یا خط کشی شود.

کابوتاژ کالای ممنوع الصدور چگونه است ؟

کابوتاژ کالاهر کالایی که صادرات آن از کشور مجاز باشد می توان به عنوان کابوتاژ حمل شود اما بر اساس مقررات اعلام شده توسط گمرک برخی از کالاها ممنوع الصدور هستند بنابراین کالاهایی که دچار ممنوعیت ورود و خروج هستند شامل کابوتاژ نمی شوند. البته اگر مبلغی معادل سه برابر کالا به صورت سپرده به گمرک پرداخت شود با قید و شرط امکان صادرات آن کالا وجود خواهد داشت. کالا از طرف گمرک بررسی و ارزیابی می‌شود و تمام مشاهدات درج خواهد شد. هزینه‌ های مربوط به ماموران طبق آیین نامه محاسبه می‌ شود.

شرایط کابوتاژ بعد از تاخیر در نرسیدن محموله به مقصد

اگر محموله در بازه زمانی تعیین شده مسالحه کالا به مقصد نرسد، صاحبین کالا بایستی درخواست تمدید را اعلام کنند. هم چنین دلیل تاخیر را به گمرک اعلام کنند تا گمرک با توجه به شرایط و بررسی علت تاخیر مدت زمان رسیدن کالا به مقصد را تمدید کند. بنابراین درخواست تمدید نیاز به پرداخت جریمه یا خسارت ندارد. اما اگر بعد از انقضای مدت اعتبار پروانه هم چنان نتواند کالای کابوتاژ را به گمرک مقصد برساند؛ حتی اگر تاخیر موجه داشته باشد، بایستی جریمه آن را پرداخت کند

اگر گمرک به هر دلیلی با علت تاخیر در ارسال محموله موافقت کند باید اطلاعات لازم را به گمرک مقصد اطلاع دهد. درخصوص کالای مشروط و غیر مجاز بعد از انقضای مدت پروانه کابوتاژ حتی اگر گمرک با تمدید مواقفت کند. بایستی جریمه انتظامی نیز برای آن پرداخت کنید. اما اگر کالای کابوتاژ جزء کالاهای ممنوع و غیرمجاز نباشد و صاحبین کالا می توانند در صورت نیاز مقصد کالا را تغییر دهند. در این شرایط گمرک مبدأ باید مقصد کالا را در پروانه کابوتاژ اصلاح کند.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

کابوتاژ با شرکت بازرگانی تلاش و توسعه

در این مقاله به کابوتاژ چیست و به کلیه نکات در خصوص کابوتاژ پرداخته شد. امیدواریم که بعد از مطالعه این مقاله از معنا و شرایط کابوتاژ در گمرک اطلاع پیدا کرده باشید و توانسته باشیم به سوالات شما پاسخ داده باشیم. در صورت داشتن هر گونه مشکل یا ابهامی می توانید، از مشاوران با تجربه در بازرگانی تلاش و توسعه کمک بگیرید. این بازرگانی در زمینه انجام خدمات و تشریفات گمرکی مانند ترخیص کالا فعالیت می کند و می تواند کالای کابوتاژ شما را در کوتاه ترین زمان، به راحتی به گمرک مقصد برساند تا شما صاحبین کالا بتوانید هر چه سریعتر به سودآوری برسید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.