انواع ارز در روند ترخیص کالا

انواع ارز در روند ترخیص کالا

واردات، صادرات و ترخیص کالا از گمرک، نیاز به پرداخت هزینه ارزی دارد. از این رو آشنایی با انواع ارز در ترخیص کالا برای هر تاجری ضروری به نظر می رسد.

 نکته قابل ذکر این است که روش های مختلفی جهت ترخیص کالا وجود دارد؛ به تبع این مسئله، هر کالا و هر شیوه ترخیص، ارز مناسب خود را می طلبد. با مطالعه این نوشتار اطلاعات مهمی درباره انواع مختلف پرداخت ارزی، همچنین روند ارزی ترخیص کالا به دست خواهید آورد.

 

معرفی انواع ارز برای ترخیص کالا

1.دلار آزاد

این ارز برای معاملات نقدی استفاده می شود. ممکن است، نرخ معامله بر اساس ریال، دلار یا هر نوع ارز دیگری تعیین گردد. در هر حال ارز و ریال با یکدیگر مبادله شده و مبلغ مورد توافق طرفین باید به صورت نقدی توسط خریدار پرداخت شود؛ البته این پول، معمولاً از طریق سیستم های بانکی به حساب فروشنده واریز می گردد.

2.دلار حواله

یکی دیگر از انواع ارزها در ترخیص کالا، دلار حواله است که در واقع نوعی دستور پرداخت محسوب می شود. مطابق دستور دلار حواله، هزینه معامله از طریق صرافی به بانک کارگزار مربوطه در خارج از کشور پرداخت می شود و در نهایت فروشنده پول را دریافت می کند.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

3.دلار سنا

منظور از دلار سنا، همان قیمت هایی است که در سامانه سنا، محاسبه و اعلام می گردد. از آنجا که سامانه مذکور، تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می کند، نرخ ها را به صورت دقیق مشخص می نماید. ثبت قیمت ها نیز باید توسط صرافی های معتبر انجام شود.

4.دلار مبادله ای

دلار مبادله ای

یکی دیگر از رایج ترین انواع ارز در ترخیص کالا، دلار مبادله ای است. منظور از این اصطلاح، همان ارزی است که قیمت آن به صورت هفتگی توسط دولت اعلام می شود.

به واسطه این ارز، واردات کالا، بدون مبادله ارز و از محل سرمایه گذاری خارجی صورت می گیرد؛ البته این کار پس از تأیید سازمان سرمایه گذاری و وزارت اقتصاد و دارایی انجام می شود.

بر اساس مصوبه دولت، لوازم جانبی تلفن همراه، قطعات موبایل، همچنین ماشین آلات و قطعات آنها از جمله کالاهایی هستند که با استفاده از دلار مبادله ای می توان آنها را ترخیص کرد.

5.حساب ذخیره ارزی

در این روش، بخشی از هزینه معامله، توسط حساب ذخیره ارزی و بخشی دیگر توسط تاجر پرداخت می شود. نکته شایان ذکر این است که حساب ذخیره ارزی، باید دارای سرمایه و اعتبار باشد، تا از طریق آن بتوان مبادله ارز را انجام داد.

از حساب ذخیره ارزی به خصوص برای معاملاتی که بین کشورهای آسیای میانه و کشورهای آفریقایی انجام می شود، استفاده می کنند. ناگفته نماند که در این روش، صادرکننده باید ارز مشخص شده برای خرید و صادرات را در دفتر اسناد رسمی، ثبت کند.

6.یوزانس

پرداخت ارز از طریق یوزانس، به واسطه سیستم بانکی انجام می شود. نرخ و مدت زمان اضافه شده به قیمت کالا، توسط سامانه، کنترل می گردد. بسیاری از معاملات گمرکی موفق به واسطه بیزانس انجام شده اند.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

7.وام ارزی

مواقعی پیش می آید که یک واحد تولیدی یا تجاری، مجوز تأسیس خود را دریافت کرده، اما هنوز راه اندازی نشده، نیاز به واردات و ترخیص کالا (برای واردات تجهیزات و قطعات) دارد. در این موارد می توان از وام های ارزی استفاده کرد. این وام از نوع ارز خارجی است و از طریق شعبه مرکزی بانک دریافت می شود.

لازم به ذکر است که مراکز در حال تأسیس فاقد پروانه بهره برداری یا کارت بازرگانی، می توانند، برای استفاده از وام ارزی، از طریق اداره قوانین صادرات و واردات، جهت گرفتن کارت موقت اقدام کنند.

8.برات وصولی

بروات وصولی نیز یک روش پرداخت اعتبار اسنادی است که می توان آن را در زمره انواع ارز در ترخیص کالا قرار داد. روش کار به این صورت است که بروات اسنادی وصولی به همراه مدارک معامله از طرف فروشنده برای خریدار ارسال می گردد و خریدار در صورت قبول آن، هزینه را مطابق زمان مشخص شده در سررسید می پردازد.

 

مراحل روند ارزی ترخیص کالا

مراحل روند ارزی ترخیص کالا

پس از آشنایی اولیه با انواع ارز در روند ترخیص کالا، لازم است که اطلاعاتی درباره مراحل ترخیص کالا از نظر ارزی نیز به دست آوریم. در حالت کلی، مراحل مختلف ترخیص کالا را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • گرفتن مجوز ثبت سفارش بازرگانی
  • بیمه کردن کالا
  • تشکیل پرونده برای تخصیص ارز و حواله بانکی
  • برقراری ارتباط با شرکت حمل و نقل و دریافت اسناد مربوط به حمل بین المللی
  • تنظیم پیش نویس دور اظهاری
  • بررسی و تطبیق کالا با مدارک توسط کارشناس گمرک
  • دور اظهاری واردات

همان گونه که از موارد بالا مشخص است، تشکیل پرونده تخصیص ارز، یکی از مراحل اولیه ترخیص کالا به شمار می رود. انواع ارز در روند ترخیص کالا را می توان به دو دسته متقاضی و مبادله ای تقسیم نمود.

منظور از واژه متقاضی، همان ارزی است که به صورت نقدی و توسط صرافی (دلار آزاد و دلار مبادله ای) به حساب فروشنده منتقل می شود. اصطلاح مبادله ای نیز هر گونه ارز یا روش پرداختی است که بانک مرکزی به صورت اعتباری در اختیار تاجران قرار می دهد.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

بهترین مرکز مشاوره جهت تخصیص انواع ارز در ترخیص کالا

در این مقاله، سعی کردیم، انواع ارز در ترخیص کالا را به صورت مختصر و مفید معرفی کنیم. اگر هنوز هم درباره انواع ارز و روند خدمات ثبت سفارش کالا و ترخیص کالا سؤال دارید، پیشنهاد می کنیم، با مشاوران گروه بازرگانی تلاش (گروه لجستیک-حمل و نقل و ترخیص کالا تلاش و توسعه) ارتباط برقرار نموده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

گروه بازرگانی تلاش، 26 سال سابقه رسمی در زمینه ترخیص کالا در تهران دارد و آماده ارائه هر گونه مشاوره در حوزه تامین کالا، خرید، ثبت سفارش، تخصیص ارز، حمل و نقل و سایر موارد مرتبط با ترخیص کالاهای وارداتی یا صادراتی می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.