شرح کالا مطابق اظهارنامه ارزش در اظهارنامه های گمرکی

  • شرح کالا مطابق اظهارنامه ارزش در اظهارنامه های گمرکی

شرح کالا مطابق اظهارنامه ارزش در اظهارنامه های گمرکی

اظهار کننده؛ صاحب کالا یا گمرک؟!

▫️ در حالی که سامانه جامع امور گمرکی کم کم از دوران گذار خود عبور کرده و به بلوغ نزدیک می شود کماکان ارتباط صاحبان کالا با گمرک ایران در کش و قوس خود به سر می برد.

▫️چندی پیش گزینه ای با عنوان ” شرح کالا مطابق اظهارنامه ارزش” به اظهارنامه کالا اضافه شده است که مشکلات متعددی را برای صاحبان کالا و کارشناسان گمرک بوجود آورده است. این گزینه به این معناست که هنگامی که کالایی توسط صاحب کالا به گمرک اظهار می شود باید دارای یک شرح و شناسه تعریف شده قبلی توسط سامانه تعیین ارزش گمرک باشد در غیر این صورت باید یا به نزدیکترین شرح و شناسه استناد شود و یا درخواست ایجاد شناسه توسط صاحب کالا و کارشناس مربوطه به دفتر تعیین ارزش ارسال شود، البته این موضوع برای تمامی کالاها عمومیت ندارد و به نظر می رسد بیشتر برای کالاهایی است که از لحاظ گمرک دارای حساسیت ارزشی بالایی هستند.

▫️مطابق ماده ۱۱۳ ق.ا.گ داریم:
اظهار کالا با اسناد خلاف واقع یکی از موارد قاچاق محسوب می شود. در این ماده منظور از اسناد خلاف واقع اسنادی است که ” در آن خصوصیات کالایی ذکر شده باشد که با جنس و خصوصیات کالای اظهار شده تطبیق ننماید و یا جعلی باشد.”

▫️چنانچه به ناچار با تغییر شناسه ارزش شرح کالا تغییر کند این اختیار از اظهار کننده ساقط و یکی از ارکان ماده ۱۱۳ ( اظهار خلاف توسط اظهار کننده ) مورد خلل واقع خواهد شد، این در حالی است که اشتباه و یا عمد صاحب کالا در عدم اعلام ارزش صحیح کالا از مصادیق تخلف بوده و مشمول مقررات قاچاق نمی گردد.

▫️با این تفاسیر چنین نتیجه می شود که با تغییر شرح کالا همزمان با درج کدشناسه ارزش، عملا اظهار ارزش کالا توسط کارشناس و گمرک انجام شده و نقش صاحبان کالا و عواقب آن از لحاظ حقوقی و قانونی مورد شبهه قرار خواهد گرفت.

▫️انتظار می رود که کارشناسان دفتر تعیین ارزش و سامانه جامع امور گمرکی نسبت به برطرف کردن موارد فوق در جهت تسریع در انجام امور گمرکی و رفع موانع قانونی تمهیدات لازم را بیندیشند.

 

 

مقالات مرتبط

دسته بندی : مقالات گمرکی

0 نظر

نوشتن نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *