معنی مانیفست

مانیفست چیست ؟

مانیفست چیست و چه کاربردی دارد؟ (Manifest) یک واژه انگلیسی است که به معنای بیانیه و اعلامیه است. در واقع معنی مانیفست در حمل و نقل است و مجموعه کالا هایی است در وسیله حمل قرار می گیرد.

کاربرد مانیفست، مشخص کردن اهداف و برنامه ها است و در بسیاری از کشور ها از manifest به عنوان اظهار نامه بار استفاده می کنند.

مانیفست گمرکی چیست؟

یکی از سوالات پر تکرار تجار این است که، درگمرک معنی مانیفست چیست؟ اعلامیه یا برنامه خبری است که در آن مشخصاتی کامل محموله ای که وارد مرزهای دریایی، هوایی و زمینی می شود، ثبت شده است . در واقع مانیفست کالا یا Cargo Manifest یک سند است که تجار با داشتن مانیفست و فهرست کامل کالا می توانند نسبت به ترخیص کالا از گمرک اقدامات لازم را انجام دهند.

مانیفست گمرکی شامل چه چیزهایی می شود؟

مانیفستبعد از اینکه متوجه شدید در بازرگانی مانیفست یعنی چی؟ باید بدانید که مانیفست شامل چه اطلاعاتی می شود.

فهرست کامل کالا یا مانیفست گمرکی دارای ردیف هایی است که تمام نکات و اتفاقات مربوطه از زمان بارگیری کالا در کشور مبدا تا زمان تحویل بار در کشور مقصد درج شده است. این نشان می دهد که کالا از یک گمرک در یک کشور بارگیری و حمل شده و در طول راه به آن چیزی افزوده یا از آن کسر نشده باشد. در صورت اضافه شدن هرگونه بار به محموله اصلی، اطلاعات آن به مانیفست اضافه خواهد شد. اگر در رابطه با ترخیص کالا از دبی و کشورهای دیگر نیاز به مشاوره دارید با مشاوران بازرگانی تلاش و توسعه تماس حاصل فرمایید.

مشخصات موجود در مانیفست گمرکی

در سند گمرکی مانیفست برخی از مهم ‌ترین اطلاعات و مشخصات موجود در سند گمرکی مانیفست درج می شود که بایستی حتما به زبان کشور مقصد نیز ترجمه شده باشند.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

 • ارسال کننده محموله (Shippers)
 • تاریخ و شماره بارنامه (B/L No. and date)
 • وزن دقیق محموله (Actual Weight)
 • شماره و علائم کالا (Marks and Numbers of Cargo)
 • صاحب بار یا گیرنده آن (Consignee)
 • تعداد کامل بسته ‌ها و شرح دقیق آنها (Number of packages and descriptions)
 • حجم واقعی کالا در صورت موجود (Actual Measurement)
 • مقدار تقریبی و تناژ محموله (Estimated Tonnage)
 • محل بندر بارگیری کالا (Port of Shipment)
 • محل بندر مقصد و تخلیه کالا (Destination)
 • نرخ کرایه حمل بار (Freight rate)
 • اصل کرایه حمل بار (Actual freight)
 • محل پرداخت کرایه حمل کالا (Where freight is payable)
 • سایر اطلاعات (Other Remarks)

کاربرد مانیفست در بازرگانی چیست؟

مانیفست در گمرکمهم ترین کاربرد مانیفست ترخیص کالا از گمرک است چون همه اطلاعات محموله وزن و حجم بار را دارد به همین دلیل این مدرک کاملا ضروری می باشد.

 البته برای تنظیم اظهارنامه، نیاز نیست که حتما مانیفست گمرکی را داشته باشید. با این حال، وجود آن برای ترخیص کالا از گمرک کاملا ضروری است و به همین دلیل بهتر است برای اطمینان از ترخیص سریع کالا از گمرک، در کنار اظهارنامه، مانیفست کالا را نیز داشته باشید.

در اکثر کشورها مانیفست به عنوان اظهارنامه به کار برده می شود. البته مانیفست با اظهارنامه گمرکی فرق دارد . اما چون اطلاعات مهمی در مورد کالا و محموله می دهد بیشتر به جای اظهارنامه استفاده می شود. در این صورت صاحب کالا لازم نیست که حتما اظهارنامه را هم تنظیم کند و با داشتن مانیفست، می ‌تواند محموله تجاری خود را از مرزهای زمینی، هوایی یا دریایی عبور دهد.

 

تفاوت مانفیست با بارنامه

بارنامه و مانیفست دو مفهوم مختلف در زمینه حمل و نقل بین‌المللی هستند. بارنامه به عنوان یک سند حمل محموله معین صادر می‌شود، در حالی که مانیفست یا فهرست کلی بار، یک لیست از تمام محموله‌هایی است که یک وسیله حمل آن را جا به جا می کند.

 

مشاوره تلفنی ما: 02141648

بازرگانی تلاش و توسعه بهترین مشاور ترخیص کالا

ما در این مطلب به بررسی کامل مفهوم مانیفست یعنی چه؟ پرداخته ایم. در صورت وجود سؤال از افراد حرفه ای در زمینه تجارت کمک بگیرند. شرکت ترخیص کالا در تهران و بازرگانی تلاش و توسعه در زمینه صادرات واردات و ترخیص کالا همواره به شما مشاوره می دهد تا بتوانید تجارت موفقی را پشت سر بگذارید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در سوالات احتمالی شما مانیفست یعنی چه؟ کاربرد مانیفست کالا، روش های تنظیم اظهار نامه،مراحل ترخیص کالا از گمرک، هزینه گمرک و خدمات می توانید با مشاوران بازرگانی تلاش و توسعه (شرکت ترخیص کالا بندرعباس) به صورت رایگان مشورت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.