واردات-تجهیزات-پزشکی

آموزش واردات تجهیزات پزشکی

از آن جایی که تولید کنندگان ایرانی به دلیل تحریم‌ها قادر به تولید بسیاری از تجهیزات پزشکی نیستند،  واردات تجهیزات پزشکی به ایران، به‌ویژه در سال‌های اخیر توسعه چشمگیری پیدا کرده است. همانطور که می‌دانید این تجهیزات، نقش پررنگی بر سلامت افراد جامعه دارد. به همین خاطر برای وارد کردن آن شرایط و قوانین سخت‌گیرانه ای وضع شده است. اگر شما هم قصد ورود به این عرصه را دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. ما در این مطلب به آموزش واردات تجهیزات پزشکی به صورت مرحله به مرحله خواهیم پرداخت.

شرایط واردات تجهیزات پزشکی

دولت در زمینه واردات تجهیزات پزشکی سخت‌گیری‌ می‌کند. دلیل آن هم این است که این گونه تجهیزات بر سلامت افراد جامعه تأثیر دارد. با این‌حساب دولت به شرکتی اجازه ورود تجهیزات پزشکی به کشور را می‌دهد که شرایط خاصی را داشته‌باشد. این شرایط به شرح زیر است.

  • داشتن مجوز از اداره کل تجهیزات پزشکی.
  • داشتن مجوز واردات و صادرات، از سامانه جامع تجارت ایران.
  • دارا بودن مدارک لازم برای اخذ مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی.
  • داشتن مدارک مثبت ثبت شرکت، در سامانه جامع ثبت شرکت ها
  • داشتن کد IRC که شناسه یکتای کالای سلامت محور یا شماره شناسه مشترک برای محصولات دارویی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی می باشد.

مراحل واردات تجهیزات پزشکی

مراحل-واردات-تجهیزات-پزشکی

در ادامه نحوه واردات تجهیزات پزشکی به ایران را خواهیم گفت.

مرحله اول: از سازمان غذا و دارو مجوز واردات تجهیزات پزشکی را دریافت کنید.

نحوه گرفتن مجوز واردات تجهیزات پزشکی

در گام اول باید وارد سامانه سازمان غذا و دارو به آدرس ttac.ir شوید. پس از آن گزینه “ثبت نام” را انتخاب کنید. در آن صفحه باید اطلاعات خود نظیر کد ملی، شماره همراه و تاریخ تولد خود را وارد کنید. در صفحه جدید باید کد تاییدیه را به‌همراه کد‌ملی  وارد کنید. به این ترتیب مراحل ثبت‌نام شما تکمیل می‌شود.

در گام دوم وارد سامانه imed.ir شوید و گزینه “عضویت و ثبت نام شرکت‌های تولیدکننده، واردکننده، توزیع‌کننده، اصناف” را انتخاب کنید. در این صفحه با وارد کردن شناسه ملی شرکت و کد ملی مدیر عامل، نام کاربری و رمز عبور ورود به سامانه را دریافت خواهید کرد.

در گام سوم باید به سایت import.imed.ir وارد شوید و به کمک نام کاربری و رمز عبور درخواست خود برای صدور مجوز واردات تجهیزات پزشکی را ثبت کنید.  حال باید به سامانه imde بازگردید و گزینه امتیاز ثبت نمایندگی خارجی را انتخاب کنید و مدارک مورد نیاز را بارگذاری نمایید.

در چهارمین گام برای دریافت مجوز واردات، طبق پیش‌فاکتور، در سامانه جامع تجارت به آدرس ntsw.ir ثبت سفارش کالای وارداتی را انجام دهید. پس از ثبت کالا به درستی، کد ۸ رقمی پیش‌فاکتور را دریافت خواهید کرد. حال باید آن را در سامانه imed.ir بارگذاری کرده و با تکمیل فرایند ثبت درخواست خود، مجوز واردات تجهیزات پزشکی خود را دریافت کنید.

مرحله دوم: ترخیص کالا از گمرک

در قسمت فوق متوجه شدید، که چگونه باید مجوز واردات تجهیزات پزشکی را دریافت کرد. پس از آن هم باید اقداماتی برای ترخیص کالا از گمرک انجام شود.

اخذ مجوز از گمرک

برای این که بتوانید، از گمرک مجوز بگیرید، ابتدا باید به بخش فناوری اطلاعات گمرک مراجعه کنید و از آنجا نام کاربری و رمز عبور بگیرید. سپس به کمک آن وارد سایت گمرک به آدرس epl.irica.gov.ir شوید و برای اخذ مجوز از گمرک اقدام نمایید.

 برای خدمات ترخیص کالا از گمرک باید فرم جمع‌آوری اطلاعات (PIF) را تکمیل کنید و همراه با مجوز واردات، فاکتور خرید، بارنامه، لیست بسته‌بندی، گواهینامه‌های استاندارد و سلامت، نامه‌ای از سفارت کشور صادرکننده و هرگونه مدرک دیگری که لازم باشد به گمرک ارائه کنید. سپس باید هزینه‌های گمرکی را پرداخت کنید که شامل عوارض گمرکی، حق السکو، حق نظارت، حق بانکی، حق پالایشگاه و مالیات بر ارزش افزوده است.

لیست تجهیزات پزشکی وارداتی

لیست-تجهیزات-پزشکی-وارداتی

مهم‌ترین تجهیزات پزشکی وارداتی در ایران شامل موارد زیر می‌باشند:

۱.تجهیزات کامل در زمینه دندانپزشکی

نگاتسکوپ، سنسورهای RVG، اولتراسونیک، دستگاه جرم گیری، انواع فرز، دستگاه رادیوگرافی، قیچی دندانپزشکی، تجهیزات رادیولوژی دهان، اسکنر فسفرپلیت، کورت های جراحی، هت چت و… .

۲.دستگاه ها و ابزارهای جراحی عمومی

استپلر حلقوی برای جراحی باز استپلر لاپاراسکوپی، تیشواکسپندر، چسب برای برش جراحی، انواع ژل و فیلم‌های جلوگیری از چسبندگی پس از جراحی، انواع سیستم‌های درناژ و…

3.تجهیزات عمومی پزشکی

دستگاه فور، دستگاه اتوکلاو، تخت بیمار، صندلی تابوره و….

4.تجهیزات و ابزارهای مرتبط با اطفال و نوزادان

اکسی هود، تخت وارمر، انکوباتور، و…

5. تجهیزات آزمایشگاهی

بشر، لوله‌های آزمایش، ترموتر، بورت، قیف آزمایشگاهی و….

6. تجهیزات زیبایی

دستگاه لیزر موهای زائد، دستگاه پلاسما، دستگاه هایفو و…

7.انواع تجهیزات ارتوپدی، تصویربرداری، سی تی اسکن، فیزیوتراپی

بهترین مبدا برای واردات تجهیزات پزشکی کدام است؟

  • واردات تجهیزات پزشکی از چین
  • واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه
  • واردات تجهیزات پزشکی از هند
  • واردات تجهیزات پزشکی از آلمان
  • واردات تجهیزات پزشکی از دبی

تعرفه واردات تجهیزات پزشکی چقدر است؟

تعرفه گمرکی جهت ترخیص وسایل لازم در پزشکی، دندانپزشکی، جراحی، در ردیف 9018 می باشد. برای جزئیات دقیق از تمامی وسایل و تجهیزات پزشکی با ترخیص کار گمرک بازرگانی تلاش و توسعه در ارتباط باشید.

سرمایه لازم برای واردات تجهیزات پزشکی چقدر است؟

سرمایه-لازم-برای-واردات-تجهیزات-پزشکی

سرمایه‌ لازم برای واردات تجهیزات پزشکی به نوع کالاهایی که قصد وارد کردن آن را دارید، بستگی دارد. طبیعی است، وارد کردن دستگاه‌های پزشکی پیشرفته نیازمند سرمایه زیادی است. در صورتی که وارد کردن کالاهای پزشکی مانند فشارسنج که نسبتا ارزان هستند، با سرمایه اندک هم امکان پذیر است.

با این وجود اگر قصد واردات تجهیزات پزشکی را دارید و می‌خواهید، به طور دقیق سرمایه لازم برای واردات را تخمین بزنید، حتما با شرکت بازرگانی تلاش و توسعه تماس بگیرید و از متخصصان آنها بخواهید تا سرمایه لازم برای این واردات را برای شما تخمین بزنند.

سود واردات تجهیزات پزشکی چقدر است؟

همانطور که می‌دانید، تجهیزات پزشکی جزو آن دسته لوازمی است که کشور ما نیاز بالایی به آن دارد. از طرفی بازار آن فعالیت مستمری دارد و تعرفه پایینی هم برای این وسایل در نظر گرفته شده است. همه این عوامل دست‌به‌دست هم داده اند تا واردات تجهیزات پزشکی سو قابل توجهی را برای شرکت‌های واردکننده داشته باشد.

بهترین شرکت واردات تجهیزات پزشکی

شرکت های زیادی در سطح کشور وجود دارند که در زمینه واردات تجهیزات پزشکی فعال هستند و در تأمین نیازهای بهداشتی و پزشکی کشور نقش پر رنگی دارند. بی‌ شک با مطالعه این مقاله متوجه شدید، که واردات تجهیزات پزشکی دردسرهای زیادی را به همراه دارد.

بنابراین اگر شما هم قصد واردات تجهیزات پزشکی به کشور را دارید، بهترین کار این است که این کار را به شرکت بازرگانی تلاش و توسعه بسپارید. این شرکت به کمک کارشناسان خبره خود تمامی مراحل مکاتبات تا ترخیص کالا از گمرک را به‌عهده می‌گیرد و سلامت و استاندارد بودن این ابزار و تجهیزات را هم ضمانت می‌کند. همچنین برای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی و دیگر گمرک ها بهتر است از بازرگانی تلاش و توسعه کمک بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.