هزینه انبارداری گمرک

هزینه انبارداری گمرک

اگر تازه وارد دنیای تجارت شده اید، برای به حداقل رساندن هزینه ها و رسیدن به سودآوری باید با مفهوم هزینه انبارداری گمرک آشنا شوید. حال اگر نمی دانید هزینه انبارداری گمرکی چیست؟ باید گفت، در واقع هزینه ای است که در رابطه با خدمات ترخیص کالا و بارگیری آن پرداخت می شود.  سازمانی که هزینه انبارداری کالا در گمرک چه زمینی و چه هوایی را تعیین می‌کند، شورای عالی بنادر می باشد. ما در ادامه نکات مهم و اطلاعات مفیدی را درباره نحوه محاسبه و هزینه انبارداری گمرک در اختیار شما قرار می دهیم.

5 عامل تعیین کننده هزینه انبارداری در گمرک

هزینه انبارداری گمرک به ازای کالاهای مختلف و برای تمامی افراد به صورت یکسان نیست . تعرفه گمرکی انبارداری خود از چند بخش تشکیل شده است که اصلی ترین آن ها شامل موارد زیر می شود:

1. هزینه های مربوط به قیمت کالا

بخشی از هزینه انبارداری گمرکی نیز با توجه به قیمت کالا براورد خواهد شد. هزینه هایی که بابت خرید کالا به فروشنده پرداخت می شود یا هزینه های دریافت مجوز و بازرسی و حمل و نقل کالا جزء هزینه های مربوط به قیمت کالا هستند. تا زمانی که تخفیف کلی برای این کالا وجود نباشد، مقدار سفارش کالا در قیمت آن هیچ تاثیری ندارد.

2. هزینه بهره سرمایه

هزینه انبارداری گمرک ها

تمامی کالاها در انبارهای گمرک نگهداری می شود .تا زمانی که کالا موجود در انبار گمرکی، مشکلی را برای سازمان به وجود نیاورد، هزینه نگهداری آن به شکل معمول تعیین می شود. در صورتی که کالا به مدت زمان طولانی ای برای نگهداری در انبار نیاز دارد به آن کالاهای خاص اطلاق می شود که بایستی بابت هزینه انبارداری گمرکی هزینه بیشتری پرداخت کنید.

3. هزینه اجاره انبار، حمل و نقل و غیره

هزینه اجاره و حمل نقل هزینه هایی دیگری هستند که به طور مستقیم در هزینه گمرکی نقش دارند که برای تعیین بودجه می بایست به آن ها نیز دقت کنید.

4. نوع انبار گمرک

نوع انبار استفاده شده یکی از عوامل مؤثر در هزینه انبار داری گمرک است. در ادامه به معرفی انوع انبار گمرکی می پردازیم.

معرفی انواع انبار گمرک

انبار گمرک بر اساس میزان حفاظت نوع و ماهیت کالا و بسته بندی کالاها به چند دسته تقسیم می شود:

  • انبارداری کالاهای معمولی

در این انبارها برای نگهداری کالا به امکانات و وسایل خاص انبارداری نیازی نیست. چون این کالاهای داخل این انبارها خود از مقاومت خوبی برخوردار هستند

  • انبارداری کالاهای فاسدشدنی

این انبارها برای نگهداری مواد دارویی و مواد بهداشتی و غذایی استفاده می شود . برای همین دمای این انبارها در گمرک کاملا تحت کنترل می باشد. هزینه انبارداری گمرکی برای کالاهای فاسد شدنی سه برابر تعرفه انبارداری در حالت عادی براورد می شود.

  • انبارداری محصولات قابل اشتعال و مواد شیمیایی

یکی دیگر از انواع انبار گمرکی می‌توان به انبار مخصوص کالاهای قابل انفجار و قابل اشتغال اشاره کرد. در این نوع انبارها تدابیر حفاظتی بسیاری اعمال و سیستم های ضد حریق و امکانات ویژه طراحی شده است. برای همین تعرفه نگهداری در چنین انبارهایی بیشتر از انبارهای معمولی می باشد. این انبار گمرکی به دور از اماکن عمومی ساخته می‌شود.

5. هزینه نگهداری کالا در گمرک با توجه به نوع کالا

طبق قانون، کالاهای وارداتی باید در مدت زمان مشخصی از تاریخ ورود به گمرک، ترخیص شوند. در صورت عدم ترخیص کالا از گمرک در این مدت، صاحب کالا باید هزینه انبارداری را به گمرک بپردازد.

  • کالاهای فاسد شدنی

کالاهای فاسد شدنی، مانند مواد غذایی، باید در شرایط خاصی نگهداری شوند تا از فاسد شدن آنها جلوگیری شود. به همین دلیل، این کالاها نمی توانند در انبارهای گمرک نگهداری شوند. صاحب کالا باید این کالاها را در انبارهای خود نگهداری کند و هزینه انبارداری آنها را بپردازد.

  • کالاهای فصلی

کالاهای فصلی، مانند پوشاک، در برخی از فصول سال تقاضای بیشتری دارند. به همین دلیل، این کالاها ممکن است در برخی از فصول سال در انبار گمرک نگهداری شوند. برای جبران این موضوع، به کالاهای فصلی ۷۵ درصد هزینه نگهداری اضافه می شود.

  • کالاهای نگهداری شده در محل

کالاهایی که در محل نگهداری می شوند، به دلیل عدم نیاز به هزینه های مربوط به جابجایی و تخلیه و بارگیری، ۶۰ درصد نرخ قبض انبار پرداخت می کنند.

فرمول محاسبه هزینه انبارداری گمرکی

به طور کلی کالاهای نگهداری شده در انبار به شکل زیر محاسبه می شود:

 وزن خالص *نرخ انبارداری*مدت زمان استقرار کالا در انبار

نحوه محاسبه و هزینه انبارداری گمرک برای انبارهای سرپوشیده به شکل زیر می باشد:

هزینه انبارداری=۷۵٪*(مدت زمان استقرار کالا*نرخ انبارداری*وزن ناخالص)

برای محاسبه کالاهای فله (تناژی) و کالاهای دستگاهی نیز از فرمول زیر استفاده می کنند:

محاسبه کالاهای فله= تناژ*تعرفه

محاسبه کالاهای دستگاهی= تعداد*تعرفه

 

اگر به ترخیص کار بندر عباس نیازمندید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا با ارائه بهترین راه شما را همراهی کنند.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

هزینه انبارداری کالاهای غیرکانتینری

استعلام هزینه انبارداری گمرک هایکی از هزینه هایی که بایستی به گمرک پرداخت کنید، انبار کردن کالا بدون کانتینر می باشد.هزینه کالاهایی که قرار است بدون کانتینر در انبار گمرک نگهداری شوند با توجه به تناژ، حجم محموله، نوع انبار ( پوشیده، سر پوشیده، محوطه و…)، تعداد کالاها و غیره محاسبه می شود.

چند نکته مهم در هزینه انبارداری گمرک

  • هزینه انبارداری گمرک به تعداد روزها بستگی دارد و به صورت پله ‌ای و مرحله‌ ای محاسبه نمی شود.
  • کالاهای وارداتی به گمرک با توجه به تاریخ قبض انبار و بارنامه، به مدت 10 روز از پرداخت تعرفه انبارداری معاف هستند.
  • برای انبار گمرکی هوایی در هر حالتی که باشد، تنها دو روز از پرداخت تعرفه انبارداری معاف خواهید بود.
  • کانتینرهای ترانشیپی که در بندر گمرک امام خمینی تخلیه یا بارگیری می‌شوند، 20 روز از پرداخت تعرفه انبارداری معاف هستند.

کانتینرهای صادراتی به مدت 10 روز از تعرفه انبارداری و هزینه های انبارداری در گمرک معاف هستند، البته اگر از این تاریخ بیشتر شود، از روز اول تخلیه تا آخرین روز تعرفه ای برای توقف انبارداری برای این کالا محاسبه خواهد شد.

شرایط انبارداری در گمرک و تاثیر آن در هزینه

تعرفه انبارداری گمرکیکی از شرایط نگهداری کالا در انبارهای گمرک مدت مجاز انبارداری کالا در گمرک است . این مدت زمان مجاز که همان زمان توقف کالاست که بلافاصله بعد از زمان ورود کالا به گمرک تعیین می‌شود. مدت مجاز نگهداری کالا در انبار گمرکی سه ماه است که در صورت تقاضای کتبی وارد کنندگان و بعد از پرداخت هزینه های انبارداری گمرک این مدت زمان تا حداکثر دو ماه قابل تمدید می باشد.

انبار گمرکی متروکه

اگر بعد از گذشت 3 ماه شما می توانید دو ماه مدت نگهداری کالای خود در انبار گمرک را تمدید کنید. اما اگر بعد از گذشت این دو ماه باز هم تشریفات گمرکی را انجام ندهید. کالای شما در دسته کالاهای متروکه قرار می گیرد و انبار متروکه منتقل می‌شود . در این صورت تمام وقت و هزینه شما به هدر می رود و ممکن است در این راه مقدار زیادی از سرمایه خود را از دست بدهید.

انبارداری کالاها در گمرک چه مراحلی دارند؟

مراحل انبارداری شامل تحویل محموله ، نگهداری از محموله و تحویل گرفتن محموله از انباردار و خارج کردن از انبار گمرک می باشد هزینه انبارداری در گمرک بسته به عوامل مختلفی مانند مدت زمان نگهداری کالا، نوع کالای در حال نگهداری و محل انبار بستگی دارد. علاوه بر این، باید هزینه عوارض گمرکی و مالیات را نیز در نظر بگیرند که قیمت آن ها همیشه با نوسان مواجه می شود.

هزینه دموراژ

یکی دیگر از هزینه هایی که صاحبین یا وارد کنندگان کالا در فرایند تجارت بایستی آن را پرداخت کنند هزینه دموراژ می باشد. این هزینه زمانی به تجار تعلق می گیرد که برای جابه جایی محموله تجاری خود از شرکت حمل و نقل کانتینر اجاره کند.  در صورت دیر کرد تاجر در بازگرداندن کانتینرها باید به شرکت حمل و نقل پرداخت شود. البته عواملی مانند تعداد و نوع کانیتر، شرکت حمل و نقل از جمله عوامل تاثیرگذار بر هزینه دموراژ می باشد.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

انتخاب بهترین بازرگانی برای کاهش هزینه انبارداری گمرک

شما بازرگانان محترم و صاحبین کالاها می توانید فرایند انبارداری گمرک را به طور کامل به ترخیصکاران ما در بازرگانی تلاش و توسعه بسپارید. همکاران ما با بهره گیری از تجربه، دانش و تخصص خود و با در نظر گرفتن نوع محموله تجاری بهترین انبار گمرک را انتخاب می کنند تا هزینه انبارداری گمرک را کاهش دهند و نهایت سرعت را برای ترخیص هر چه سریع تر کالا و تحویل آن از انبار به کار خواهند گرفت.

جهت کسب اطلاعات دقیق و استعلام هزینه ترخیص کالا و انبارداری گمرک ها با کارشناسان مجرب ما در بازرگانانی تلاش و توسعه تماس بگیرید تا ترخیصکاران ما مطابق با آخرین تغییرات اعمال شده در هزینه انبارداری گمرک اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.