ضمانت نامه گمرگی چیست

ضمانت نامه گمرکی چیست و چرا مهم است ؟

ضمانت نامه گمرکی، یک نوع تعهد از سوی بانک برای پرداخت به موقع هزینه های ورودی کالا و سود بازرگانی می باشد. در واقع تاجرانی که نتوانند هزینه های گمرکی را به صورت نقد پرداخت کنند. ملزم هستند تا یک ضمانت نامه شش‌ماهه یا نه‌ماهه یا اقساطی به گمرک ارائه دهند. در ادامه به ویژگی های ضمانت نامه گمرکی و همه چیز درباره ی ضمانت نامه گمرکی اختصاص داده شده است.

بخشنامه ضمانتنامه گمرکی 1402

4 نوع ضمانت نامه های گمرکی

هزینه ‌های ترخیص کالا از گمرک

ضمانت نامه هایی به گمرک ارائه می شود، انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها به منظور خاصی صادر می شوند. انواع ضمانت نامه گمرکی عبارتند از:

1. ضمانت نامه ترانزیت کالا

چنانچه شما بازرگانان قصد ورود کالا از مرز بازرگان و خروج از گمرک جنوب را دارید ، می توانید ضمانت ترانزیت کالا را به منظور تضمین پرداخت سود و عوارض گمرکی اطمینان از جهت خروج و ترانزیت کالاهای خود از گمرک اخذ کنید.شما می توانید جهت استفاده از مشاوره واردات، از متخصصان بازرگانی تلاش و توسعه کمک بگیرید.

2. ضمانت نامه ترخیص موقت کالا

اگر قصد دارید کالایی را با هدف برگزاری نمایشگاه، قالب گیری یا کپی برداری از کالای وارد شده به کشور وارد کنید و قصد فروش آن کالا را داخل کشور نداشته باشید. می توانید از بانک ضمانت نامه گمرکی ترخیص موقت کالا برای اطمینان از بازرگرداندن کالا را درخواست کنید.

3. ضمانت نامه ارزی

روال صدور ضمانت نامه گمرکی به این صورت است که یک بانک از طرف کشور فروشنده از بانکی در کشور خریدار ضمانت نامه گمرکی را برای تاجر صادر می کند. به این ترتیب اگر فروشنده به تعهدات خود پایبند نباشد، از این نوع ضمانت نامه می تواند بهره ببرد.

4. ضمانت نامه پاساوان کالا

این ضمانت نامه مشمول تاجرانی می شود که نمی توانند سود و عوارض گمرکی را پرداخت کنند و هم چنین امکان نگهداری کالا در گمرک را ندارند. شما می توانید کالای خود را با نظارت گمرک به سایر گمرکات یا انبارهای گمرک های دیگر منتقل کنید و بعد از پرداخت سود و عوارض ضمانت نامه شما ابطال می شود.

 

مشاوره تلفنی ما: 02141648

ضمانت نامه گمرکی قابل تمدید، چه نوع ضمانت نامه ای است؟

ضمانت نامه گمرکی قابل تمدید ضمانت نامه ای است که حسب تقاضای گمرک آن ،برای مدتی پس از پایان اعتبارش قابل تمدید می باشد. اما ضمانت نامه غیر قابل تمدید ضمانت نامه ای است که در سررسید قابل تمدید نباشد.

 

ضمانت نامه گمرکی چگونه صادر می‌شود؟

ضمانت نامه گمرکی قابل تمدید، چه نوع ضمانت نامه ای است؟

برای صدور ضمانت نامه گمرکی موسسات مالی بیمه و بانک ها نقش دارند. این سند اطمینانی است که در صورت عدم انجام تعهدات شما ، مبالغ موردنیاز مانند هزینه ‌ها و مالیات ‌های مربوط به ترخیص کالا را پوشش می دهد و تضمین می‌کند. پس برای صدور ضمانت نامه گمرکی بایستی به یکی از موسسات مالی بانک و شرکت های بیمه مراجعه کرده و ضمانت نامه لازم را دریافت کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای صدور ضمانت نامه گمرکی

پس از ارائه درخواست ضمانت نامه بایستی یک سری مدارک را به شرکت های بیمه، بانک یا هر موسسه مالی دیگری ارائه دهید که عبارتند از:

  • پروفرما (پیش فاکتور)
  • فاکتور خرید کالا
  • مجوز واردات کالا
  • مدارک شناسایی و تایید هویت
  • اطلاعات مالی و بانکی

مشاوره تلفنی ما: 02141648

 

اهمیت استفاده از ضمانت نامه گمرکی

مزیت ها و اهمیت داشتن ضمانت نامه های گمرکی شامل موارد زیر می شود:

  • اعتماد سازی
  • امنیت بیشتر در تراکنش ‌های تجاری
  • افزایش سرعت و تسهیل در واردات
  • کاهش هزینه‌ های اضافی

هزینه های ترخیص کالا از گمرک شامل سود بازرگانی، تعرفه گمرکی، هزینه های انبارداری و عوارض گمرکی می شود

بازرگانی تلاش و توسعه بهترین شرکت برای مشاوره گمرکی

پروسه ترخیص کالا از گمرک مراحل سخت و پیچیده ای دارد که کوچکترین ایراد می تواند کالاهای شما را داخل انبار گمرک متوقف سازد و شما را متحمل پرداخت جریمه کند. در این صورت، ممکن است بخشی از سرمایه شما از دست برود. چنانچه به هر دلیلی قادر به پرداخت هزینه ‌های گمرک نیستید، باید از شرایط ضمانت نامه گمرکی متناسب با نیاز تان استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام ضمانت نامه گمرکی می توانید از متخصصان شرکت ترخیص کالا، در بازرگانی تلاش و توسعه به شما کمک بگیرید. ما همواره در کنار شما هستیم تا در تجارت خود به سودآوری برسید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.