درب خروج گمرک

کار درب خروج گمرک دقیقا چیست؟

نزدیک به ۴۰ درصد کالاهای وارد شده در مسیر قرمز گمرک قرار می‌گیرند. آمار قاچاق در کشور‌های اروپایی ۱۰ درصد است که متاسفانه نشان می دهد میزان کمتری نسبت به کشور ماست. برای همین به دلیل حجم بالای قاچاق در گمرک ایران، درب خروج گمرک ارزیابی دقیق محموله ها را انجام می دهد. وظیفه گمرک این است که ورود و خروج هر نوع کالایی را در سطح بین‌ المللی کنترل کند.در ادامه درباره درب خروج گمرک و نحوه ترخیص کالا از گمرک توضیحاتی ارائه می کنیم.

درب خروج گمرک چیست؟

کالاهای وارداتی توسط ماشین ‌های سبک و سنگین حمل می‌ شوند. اگر این ماشین ‌ها همزمان با هم حرکت کنند، باعث شلوغی و ایجاد ترافیک می ‌شوند. هم چنین اگر این ماشین های سنگین جلوی درب خروجی توقف کنند هرج و مرج ایجاد خواهد کرد. به جایگاهی که روند ترخیص کالا از گمرک را راحت ‌تر کند به آن درب خروج گمرک می گویند.

وظایف درب خروج گمرک چیست؟

  • اولین وظیفه ارزیاب گمرک در خروج گمرک این است که تعداد بسته ها را با اطلاعات درج شده در اظهارنامه تطابق می دهند همچنین ایرادات فیزیکی بسته ها بررسی می شود.
  • در برخی از موارد لازم است چند تا از بسته ها باز شده تا در درب خروج گمرک اطاعات درج شده در اظهارنامه به خوبی چک شود.
  • تعداد کالاها و مشخصات آن که ثبت شده به خوبی بررسی می شود. در این صورت، امضای برگه و نوشتن نام و نام خانوادگی بررسی کننده الزامی است.
  • در صورت نیاز از کالاها و نمونه گیری می شود.
  • مامور گمرک ایرادات و مشکلات مربوط به کالا را بعد از بررسی آن به دقت یادداشت می کند.

نحوه خروج کالا از درب خروج گمرک

مراحل درب خروج گمرکبرای اینکه بتوانید کالای خود را از درب خروج گمرک ترخیص کنید، بایستی پروانه ترخیص را دریافت کنید. بعد از اینکه پروانه ترخیص را دریافت کردید ترخیصکار کارهای مربوط به مجوز بارگیری را برایتان انجام می دهد. مجوز بارگیری در گمرک صادر می شود و حتما بایستی توسط ارزیاب گمرکی بررسی شود.

بعد از صدور مجوز‌های لازم، صاحبین کالا یا ترخیص کار با در دست داشتن مدارک به انبار گمرک مراجعه می‌کند. بعد از اینکه تسویه انجام شد می تواند کالای خود را بارگیری کند.خروج کالا از درب گمرک شامل یک سری مراحل و تشریفات قانونی ثبت مندرجات پروانه، شماره بیجک، صدور پته می شود  اما گاهی ممکن است، هنگام خروج کالا از درب گمرک مشکلاتی ایجاد شود.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

دلیل ارزیابی کالا در درب خروج

به علت حجم بالای قاچاق در کشور و آمار زیاد ورود این کالاها به کشور گمرک تحت یک سری قوانین کالاهای وارد شده را در سه مسیر قرمز و زرد و سبز از مراحل درب خروج گمرک ارزیابی می کند. هدف از انجام این کار جلوگیری از قاچاق کالا، کم اظهاری و بیش اظهاری صاحبان کالا و حمایت از تولید کننده داخلی می باشد.

کالاهایی که در مسیر قرمز قرار می‌گیرند، نیاز به انواع آزمایشگاه و استانداردهای لازم دارد. البته در صورتی که محموله در مسیر سبز قرار گرفته باشد، بدون هیچ نوع تاخیری می توانند کالای خود را از گمرک ترخیص کنند.

ارزیابی کدام دسته از کالاها در درب خروج گمرک الزامی است؟

در صورتی که کالا در مسیر قرمز گمرک قرار گرفته باشد، لازم است که ارزیاب گمرک کالاها را ارزیابی و بررسی کند. سامانه EPL به صورت خودکار کالاها را بررسی می‌کند.

براساس شرایط و سوابق اظهارنامه کالا را در یکی از سه مسیر سبز، قرمز یا زرد قرار می دهد. محموله‌ هایی که در میسر قرمز هستند، بیشتر از دو مسیر دیگر می‌ توانند دچار صدمه و خسارت شوند. برای ترخیص این دسته از کالا‌ها زمان زیادی لازم است حداقل ۲۴ ساعت زمان لازم است تا ارزیاب های گمرکی، بتواند کالا را به دقت بررسی کند گزارش ارزیابی را ثبت کند.

اگر در هنگام ارزیابی کالا، محموله مشکل داشته باشد چه می شود؟

وظایف درب خروج گمرکاگر در هنگام بررسی و ارزیابی مدارک اختلاف یا ایرادی به وجود بیاید، صاحبین کالا موظف هستند جریمه پرداخت کنند.

در صورت پرداخت نکردن ما به ‌التفاوت صاحبین کالا یا نماینده قانونی او اجازه ترخیص کالا نخواهد داشت. اگر کالا جزء کالای غیر مجاز باشد، نمی توان آن را از گمرک ترخیص کرد. در نتیجه در انبار تخلیه گمرک متوقف می‌شود تا ترخیصکار بتواند این مشکل را برطرف کند.

اگر نیاز به ترخیص کار گمرک بندرعباس دارید می توانید از ترخیص کاران مجرب تلاش و توسعه کمک بگیرید.

ارزیاب گمرک کیست ؟

فردی که در گمرک موظف است تمامی محموله های تجاری وارداتی و صادراتی را که قصد ترخیص کالا دارند، به صورت دقیق ارزیابی و بازرسی کند. این فرد باید از تمامی قوانین و شرایط قانونی کار در گمرک اطلاع داشته باشد. البته تعداد افرادی که ارزیابی گمرکی را انجام می دهند بیشتر از یک نفر است.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

خروج و ترخیص کالا توسط شرکت بازرگانی تلاش و توسعه

شما صاحبین کالاها می توانید جهت بهره مندی از مسیر سبز گمرکی و دریافت و اخذ آن هنگام اظهار کالا از تیم ترخیصکاری بازرگانی تلاش و توسعه کمک بگیرید. بازرگانی تلاش و توسعه تمام خدمات صفر تا صد ترخیص کالا از گمرک و واردات را انجام می‌دهد و همراه شماست تا عملیات خروج کالا از گمرک بدون هیچ مشکلی صورت گیرد. برای ترخیص کالا در تهران می توانید با مشاوران و متخصصان بازرگانی تلاش و توسعه تماس بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.