آموزش مراحل قانونی نحوه ترخیص کالا با حداقل اسناد

آموزش مراحل قانونی نحوه ترخیص کالا با حداقل اسناد

برای ترخیص کالا از گمرک اسناد و مدارک مختلفی نیاز است که همین امر موجب پیچیدگی ترخیص کالا از گمرک شده است و برخی از تاجران ترجیح می دهند که کالای خود را با حداقل اسناد ترخیص کنند. اما باید بدانید که برخی از اقلام را می توان با حداقل اسناد ترخیص کرد. در این مقاله ترخیص کالا با حداقل اسناد را برایتان توضیح داده ایم.

شرایط و مراحل ترخیص کالا با حداقل اسناد

شرایط و مراحل ترخیص کالا با حداقل اسناد

همانطور که می دانید ترخیص کالا به ارائه مدارک و مجوز های مختلفی نیاز دارد. حداقل اسناد و مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا عموماً به تعداد و نوع کالا و شرایط وارداتی آن بستگی دارد. برخی از کالاها مانند اقلام دارویی و کالاهای مورد نیاز واحد های تولیدی را می توان با حداقل اسناد ترخیص کرد. در ادامه چگونگی ترخیص قانونی با حداقل اسناد را توضیح داده ایم.

آیین نامه اجرایی بند(ت) ماده 38 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر در سال 94 ابلاغ شد، که طبق این آیین نامه واردکنندگان کالای مورد نیاز واحد های تولیدی در صورت تمایل به ترخیص با حداقل اسناد، می توانند با استفاده از حواله، درخواست ترخیص به روش حداقل اسناد را به بانک عامل منعکس می کنند.

بر اساس این آیین نامه، واردکنندگان کالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی با استفاده از اعتبارات اسنادی(LC) و ثبت برات اسنادی( با تعهد بانک) درخواست ترخیص با حداقل اسناد را به بانک عامل ارائه دهند.

طبق این بخشنامه، علاوه براین بانک های عامل مجازند پس از دریافت حداقل اسناد اصل قبض انبار به اضافه رونوشت اسناد حمل ظهرنویسی شده توسط بانک یا تصویر پیش ‌فاکتور اولیه و تصویر بارنامه) ) و همچنین اخذ تعهد لازم جهت ارائه اصل اسناد ظرف مهلت سه ماه و با توافق با واردکننده در مورد نحوه تسویه ریالی، گواهی بلامانع بودن ترخیص کالا را صادر کنند.

در این بخشنامه همچنین آمده است بانک‌های عامل مکلفند به محض دریافت صددرصد معادل ریالی ارز و وثایق و ضمانت نامه های مربوطه، درخواست را در پرتال ارزی ظرف 48 ساعت ثبت کنند و مراتب را از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی اعلام نمایند.

پس از بلامانع اعلام شدن ترخیص کالا توسط بانک عامل، گمرک مجاز است که اصل قبض انبار، اصل ترخیصیه و تصویر سایر اسناد اسناد را دریافت کند و اجازه ترخیص کالا را صادر کند.

همچنین بر اساس آیین نامه ترخیص کالا  هزینه ترخیص کالا با کمترین اسناد، در مورد واردکنندگانی که بدون استفاده از سازوکار بانکی اقدام به واردات می کنند گمرک می تواند با حداقل اسناد در چارچوب مقررات مربوطه نسبت به ترخیص کالاها اقدام کند.

برای ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس بهتر است از کارشناسان با تجربه و حرفه ایی شرکت تلاش و توسعه مشورت بگیرید.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

چه کالاهایی را می توان بدون مجوز ترخیص کرد؟  

چه کالاهایی را می توان بدون مجوز ترخیص کرد؟

گمرک مجاز است که کالاهایی که یک بار با مجوز سازمان ملی استاندارد ایران وارد و ترخیص شده است، در موارد بعدی نیز با ارائه گواهینامه همان کالا با همان مشخصات بدون نیاز به اخذ مجوز جدید با رعایت سایر مقررات، ترخیص کند. سازمان ملی استاندارد ایران در شرایط زیر، گواهینامه ثبت واردات مواد اولیه، تجهیزات حد واسط و اجزا و قطعات ماشین آلات خط تولید اعطا می کند:

  • واردات مواد اولیه و تجهیزات مزبور توسط واحدهای تولیدی در حد نیاز سالانه آن ها
  • شرکت های بازرگانی که مبادرت به واردات مواد اولیه برای واحدهای تولید می کنند، با ارائه قرارداد بین شرکت و واحد تولیدی قبل از خدمات ثبت سفارش کالا های وارداتی

نکته: توجه داشته باشید این گواهینامه تا دو سال بعد از زمان صدور اعتبار دارد. همچنین حق نمونه برداری تصادفی از کالا و آزمایش برای سازمان ملی استاندارد ایران محفوظ بوده و در صورت عدم انطباق، این امتیاز سلب و از کالاهای وارداتی آینده آن واحد نمونه برداری می شود.

ترخیص دارو با حداقل اسناد

برای ترخیص دارو با حداقل اسناد، شرکت وارد کننده پس از ورود بار به گمرک درخواست خود را به صورت کتبی به گمرک ارائه می دهد پس از بررسی های اولیه و تأیید کمبود و شرایط خاص و تشخیص رئیس واحد و مدیر، کل مجوز ترخیص صادر می گردد. توجه داشته باشید اولویت ترخیص با داروهای کمیاب و یخچالی که باید در شرایط دمایی خاص نگهداری شوند، است.

 

ترخیص کالا با کمترین اسناد در بازرگانی تلاش و توسعه

در این مقاله صفر تا صد مراحل ترخیص کالا با حداقل اسناد را به طور کامل توضیح دادیم. با توجه به پیچیدگی فرآیند ترخیص کالا در تهران بهتر است در این امر از کارشناسان با تجربه و حرفه ایی مشورت بگیرید. شما می توانید برای مشاوره با کارشناسان مجموعه بازرگانی تلاش و توسعه جهت مشاوره ی رایگان با شماره های درج شده در سایت ارتباط برقرار کنید.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.