سود بازرگانی

سود بازرگانی چیست ؟

سود بازرگانی درامدی که یک شرکت از فروش محصولات یا خدمات خود به دست می آورد. این سود تفاوت بین در امد کلی و هزینه های شرکت را نشان می دهد. بازرگانان سعی دارند، با کاهش هزینه ها، سود زیادی کسب کنند. تجار بعد از دریافت کارت حق العمکاری و ثبت درخواست برای وارد کالا بایستی سود بازرگانی خود را به گمرک پرداخت کنند.

در این مقاله از شرکت ترخیص کالا از گمرک تلاش و توسعه به نحوه محاسبه سود بازرگانی در گمرک می پردازیم و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهیم.

⬇️ بخشنامه سود بازرگانی 1402

سود بازرگانی چند درصد است ؟

عوارض گمرکی، تعرفه ثابت و مشخصی دارد و 4 درصد ارزش کالای وارداتی را به خود اختصاص داده است. اما سود بازرگانی نرخ مشخصی نداشته و نرخ آن سالانه بر اساس قواعد مخصوص توسط هیئت وزیران تنظیم شده و توسط وزیران، اجرایی می شود.

 فرمول محاسبه سود بازرگانی

برای محاسبه سود بازرگانی، معمولاً از فرمول زیر استفاده می کنند:

سود بازرگانی = فروش کلی – هزینه‌های عملیاتی – سرمایه‌گذاری

تحلیل فرمول سود بازرگانی

فرمول محاسبه سود بازرگانی

 • سود خالص

سود خالص به فروش کلی رسیده از هزینه‌ های عملیاتی شرکت کم می شود. این عدد  تفاوت بین درآمد و هزینه ‌های عملیاتی را نشان می دهد.

 • فروش کلی

فروش کلی مجموع درآمدهای حاصل از فروش محصولات یا خدمات شرکت است.

 • هزینه‌ های عملیاتی

هزینه ‌های عملیاتی تمام هزینه ‌های ضروری برای راه ‌اندازی و اداره شرکت مانند هزینه تولید، هزینه بازاریابی، هزینه‌ های اجاره و خرید تجهیزات و هزینه پرداخت به کارکنان را شامل می شود.

 • سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری‌ شامل هزینه‌ هایی است که شرکت برای توسعه عملیات و بهبود فناوری ‌ها خود پرداخت می کند. این شامل سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، خرید تجهیزات جدید و سرمایه‌گذاری ‌های مشابه دیگر می شود.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

عوامل مؤثر بر سود بازرگانی

سود بازرگانی با توجه به عواملی نظیر وزن، حجم یا تعداد کالا به دست می آید. البته در ایران معمولا وزن کالا بر حسب وزن مرسوم تر است که به آن ارزش کالا می گویند.

برخی از عوامل می توانند روی سود بازرگانی تاثیر بگذارند که شامل موارد زیر می شود:

 • دسترسی به منابع ارزان

چنانچه به یک سری منابع مواد اولیه و منابع دیگر با قیمت کمتر دسترسی پیدا کنید  می توانید هزینه های تولید خود را کاهش دهید. در نهایت این کار باعث افزایش سود بازرگانی شما خواهد شد.

 • بهره ‌وری بالا

بهره وری بالا از راه بروزرسانی فرایندها بهینه سازی عملیات و آموزش کارکنان حاصل می شود. با بهره وری بالا می توانید هزینه های خود را کاهش بدهید تا بتوانید بهترین عملکرد و سودآوری را داشته باشید.

 • بازاریابی مؤثر

در صورتی که یک بازیابی جذاب و تاثیرگذار داشته باشید می توانید علاوه بر اینکه مشتری خود را حفظ کنید مشتریان جدیدی هم جذب تجارت خود کنید تا فروش تان افزایش یابد و در نهایت به سود بیشتری برسید.

 • نوع حمل کالا

حمل دریایی انجام می شود، براساس CIF (تحویل کالا روی عرشه) است که ارزش خالص کالا با کرایه محل و حق ثبت سفارش را با هم جمع می بندند و سود بازرگانی به دست می‌آید.

روش ‌های افزایش سود بازرگانی

تعریف سود بازرگانیبرای اینکه بتوانید سود بازرگانی خود را افزایش دهید، لازم است که از راهکارهای مختلفی استفاده کنید که عبارتند از:

 • بهبود فروش

زمانی که فروش خود را بهبود ببخشید، می توانید سود بازرگانی خود را افزایش دهید. اقداماتی مانند بازاریابی هدفمند، بروزرسانی راهکارهای فروش، تعامل بیشتر با مشتریان و ارائه بسته های تخفیف می توانند در بهبود فروش شما نقش داشته باشند.

 • کاهش هزینه ‌ها

با شناسایی و کاهش هزینه ‌های غیرضروری و بهره‌وری بیشتر می توانید هزینه های عملیاتی خود را کاهش و در نهایت سود بازرگانی خود را افزایش دهید.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

 • بهبود بهره‌ وری

زمانی که بهره وری کارکنان و دستگاه های خود را بهبود ببخشید می توانید هزینه های خود را کاهش دهید. هزینه های کمتر هم سود بازرگانی را بیشتر می کند.

 • قیمت مناسب

تنظیم قیمت ها به ‌صورت صحیح با در نظرگرفتن مواردی مانند به هزینه‌ ها، عرضه و تقاضا بازار رقابت، می‌تواند در رشد سود بازرگانی موثر باشد.

موارد معافیت از سود بازرگانی

بر اساس تصمیم دولت و سیاست های تجاری به برخی از محموله های تجاری سود بازرگانی تعلق نمی گیرد. البته این گروه ‌ها بایستی حقوق و عوارض گمرکی و مالیات‌ ها به میزان 4 درصد را هم چنان به گمرک بپردازند.

چه کسانی از پرداخت سود بازرگانی معاف هستند؟

محاسبه سود بازرگانی موسسات و بخش ‌هایی هستند که از پرداخت سود بازرگانی معاف هستند که این موسسات شامل موارد زیر می شود:

 • موسسات ثبت اختراع
 • دانش بنیان و نوآوری
 • شرکت ‌های فناوری اطلاعات
 • تولید محصولات اشتغال ‌زا

تخفیف سود بازرگانی شامل چه کسانی می شود؟

گمرک های آبادان خرمشهر و بوشهر برای جذب بیشتر تاجران نوپا و تازه کار تمهیداتی در نظر گرفته است تا این افراد بتوانند کالاهای خود را راحت تر وارد کشور کند که این تمهیداتی شامل تخفیفات سود بازرگانی می شود. همچنین برای ترخیص کالا از شهرهای جنوبی کشور مانند ترخیص کالا از گمرک بندرعباس می توانید از مشاوران بازرگانی تلاش و توسعه راهنمایی بخواهید.

تغییرات سود بازرگانی چگونه است؟

در شرایط مختلف سود بازرگانی می تواند دچار کاهش یا افزایش شود. عواملی مانند کمبود یا فراوانی کالا، شرایط سیاسی و اقتصادی در محاسبه نرخ سود بازرگانی تاثیر می گذارند.مبلغی که گمرک آن را  به عنوان سود بازرگانی از تجار اخذ می کند. علاوه بر اینکه جنبه حمایتی از تولیدات داخلی دارد. قسمتی از درآمد سازمان های دولتی را مثل سازمان هایی مثل شهرداری، تعاون، هلال احمر، وزارت راه و شهرسازی را نیز شامل می شود.

مشاوره تلفنی ما: 02141648

بازرگانی تلاش توسعه بهترین مشاور در زمینه ترخیص و واردات

سود بازرگانی نرخ مشخصی ندارد و بر اساس یک سری از پارمترهایی که در این مقاله به آن اشاره کردیم توسط هیئت وزیران مشخص می شود. البته برخی از موسسات و کالاها مشمول معاف از سود بازرگانی  و تخفیفات سود بازرگانی می شوند بازرگانی تلاش و توسعه با سال ها خدمت در زمینه ثبت سفارش کالا و ترخیص کالا از گمرک و فعالیت در عرصه تجارت آماده پاسخگویی به سوالات شما و مشاوره سود بازرگانی می باشد . این بازرگانی در تمام راه همراه شماست تا با اطلاع از طبقات سود بازرگانی بتوانید یک تجارت پرسود را پشت سر بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

.