رییس هیات مدیره اتحادیه حق العمل کاران گمرکی ایران: گمرک پیشتاز در مسیر شفافیت/ زمان انجام تشریفات صادرات و واردات با سامانه جامع گمرکی کوتاه شد.

حق العمل کاران گمرکی

یکشنبه   1396/07/30

رییس هیات مدیره اتحادیه حق العمل کاران گمرکی ایران:

گمرک پیشتاز در مسیر شفافیت / زمان انجام تشریفات صادرات و واردات با سامانه جامع گمرکی کوتاه شد.

رییس هیات مدیره اتحادیه حق العمل کاران گمرکی ایران گفت : گمرک پیشتاز در مسیر شفافیت است و زمان انجام تشریفات صادرات و واردات با سامانه جامع گمرکی کوتاه شد .

صفدر سلامی با اشاره به اینکه گمرک تلاش زیادی برای الکترونیکی شدن رویه‌های گمرکی می‌کند گفت: ایجاد سامانه جامع گمرکی و پنجره تجارت فرا مرزی یکی از اهداف بزرگ دولت الکترونیک بود که عملی شد و دکتر کرباسیان برای انجام این کار تلاش زیادی انجام داد و همین مسیر شفافیت و تسهیل تجارت را رئیس کل جدید گمرک ادامه می دهد .

وی افزود: از زمانی که سامانه جامع گمرکی راه اندازی شد ، مشکلاتی هم وجود داشت و جالب اینجاست که بروز این مشکلات هیچ ارتباطی با گمرک ندارد و به بخش زیرساختی و مخابراتی مرتبط است.

وی با بیان اینکه هماهنگی لازم برای انجام درست سامانه جامع گمرکی از سوی دیگر سازمان ها با گمرک در کاهش زمان ترخیص کالا کاملا ضروری است ، تصریح کرد: زمانی که زیرساخت این سامانه طراحی شد ، وظایف هر سازمان مشخص و باید در راستای اهداف دولت الکترونیک به مرحله اجرا در می‌آمد که گمرک در این زمینه پیشتاز است اما بخش های دیگر اهتمام لازم را ندارند.

رییس هیات مدیره اتحادیه حق العمل کاران گمرکی ایران با تاکید بر اینکه مسئولان ارشد گمرک در خصوص عملکرد سامانه جامع گمرکی کاملا شفاف سازی کرده اند ، گفت : برخی افراد سودجو به دلیل به خطر افتادن منافعشان با این سامانه مخالفت کردند و در کار دولت کارشکنی ایجاد می کردند اما آقای کرباسیان جلوی همه این افراد ایستاد و این طرح مهم به سرانجام رسید .

سلامی با اشاره به اینکه استفاده از سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرا مرزی کمک بسیار بزرگی به شفافیت اقتصادی می کند افزود: وقتی ساز و کار یک سازمان و درآمد آن مشخص است حتما باید از رییس آن سازمان تشکر کرد و مسئولان گمرک در این دوره بهترین عملکرد را از خود نشان داده اند. در این سامانه بخش ویژه ای برای واحدهای تولیدی تعریف شده و واحدهای تولیدی می توانند در کمترین زمان ممکن مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز خود را ترخیص کنند .

وی اضافه کرد:زمان انجام تشریفات صادرات و واردات با سامانه جامع گمرکی کوتاه شده و اگر مشکل زیرساختی و مخابراتی حل شود مدت زمان صادرات و واردات کوتاه تر از این هم خواهد شد و هزینه این بخش نیز کمتر می شود ، ضمن اینکه کم کاری سازمان های همجوار در صدور مجوز ترخیص و یا عدم پرداخت به موقع حقوق ورودی از سوی صاحبان کالا به دلیل کمبود نقدینگی و در نتیجه معطلی کالا ارتباطی به گمرک ندارد .

 

 

مقالات مرتبط